Slimáky sú pre záhradkárov skutočnou nepríjemnosťou. Môžu zničiť úrodu za noc. Neponáhľajte sa však s používaním chemikálií - príroda pripravila účinné a bezpečné spôsoby ochrany pred týmito škodcami.
Petržlen je strážcom korenia.
Petržlenová vňať je nielen vynikajúcim korením do jedál, ale aj skutočným strážcom, ktorý dokáže ochrániť úrodu. Jej aróma obsahuje štipľavý zápach éterických olejov, ktorý slimáky neznášajú, preto sa takýmto oblastiam vyhýbajú. Petržlen možno pestovať vonku aj v skleníkoch. Dáva niekoľko úrod ročne a zároveň chráni zeleninovú záhradu.
Šalvia je voňavá hranica pre slimáky
Všetky druhy šalvia sú voňavé a majú vôňu, ktorá odpudzuje škodcov. Táto rastlina nielen chráni zeleninovú záhradu, ale ju aj skrášľuje tým, že vytvára krásne krycie plochy.
Šalvia sa môže vysádzať na slnečných miestach s dobrou drenážou. Neznáša nadmernú vlhkosť, ale je odolná voči teplu a suchu. Rozmnožuje sa semenami, odrezkami a delením kríkov.
Rozmarín je elegantnou obranou proti škodcom
Ďalším účinným prostriedkom proti slimákom je rozmarín štíhly s ostrou, ale príjemnou vôňou. Jeho vôňa obsahuje zmes éterických olejov, ktoré nielenže odpudzujú mäkkýše, ale zároveň dodajú vašej záhrade útulnú atmosféru.
Rozmarín je teplomilná rastlina a neznáša chladné zimy. V niektorých oblastiach našej krajiny sa môže pestovať len v nádobách a na zimu sa presúva do skleníka.
Cesnak - štipľavá chuť od škodcov
Cesnak je známym prostriedkom proti mnohým škodcom vrátane slimákov. Ostrá vôňa cesnaku odpudzuje mäkkýše, mšice, roztoče a chrobáky.
Cesnak uprednostňuje slnečné miesta s dobrou drenážou. Rozmnožuje sa cibuľkami.
Mäta je voňavá prekážka
Mäta je ďalšia aromatická rastlina. Jej silná vôňa odpudzuje mäkkýše a priťahuje dravý hmyz, ktorý sa živí slimákmi.
Mäta je však veľmi odolná a rýchlo sa rozmnožuje. Aby nezabrala všetok priestor v zeleninovej záhrade, pestuje sa v kvetináčoch alebo sa jej rast obmedzuje.
Pelynok je užitočným horkým činidlom
Slimáky nemajú radi palina pre jeho štipľavý zápach a horkú chuť a záhradníci ho nemajú radi pre jeho schopnosť vytlačiť akúkoľvek plodinu. Medzitým rastlina už dávno prestala byť burinou. Boli vyšľachtené okrasné odrody paliny, ktoré vyzerajú skvele v kvetinových záhonoch. Kríky so striebornými rezanými listami možno vysádzať na cestičky a aleje v záhrade, zatiaľ čo vyššie odrody možno použiť na ochranu záhonov.
Levanduľa je voňavý rytier
Levanduľa je krásna rastlina s nádhernými kvetmi. Je to však aj účinný odpudzovač slimákov. Jej silná vôňa obsahuje éterické oleje, ktoré sú pre mäkkýše nepríjemné.
V záhrade levanduľa uprednostňuje slnečné miesta s dobrou drenážou, znáša sucho a zriedkavé zalievanie. Môže sa množiť semenami a odrezkami.
Krvavý koreň je pokorný obranca.
Hoci je nenápadný, je účinnou obranou proti slimákom. Jeho listy a stonky obsahujú slabý repelent, ktorý mäkkýše odpudzuje.
Rebríček záhradný je nenáročný, rastie v akejkoľvek pôde bez starostlivosti. Darí sa mu na slnečných miestach aj v polotieni. Rozmnožuje sa semenami a delením kríkov.
Bazalka je chuťová bariéra
Toto chutné korenie môže byť vynikajúcou ochranou proti slimákom. Jeho jasná aróma odpudzuje mäkkýše a zabraňuje ich výskytu na záhonoch. Fialová aj zelená bazalka uprednostňujú slnečné miesta a môžu sa množiť semenami.
Tymián: pachová bariéra
Tymián je aromatické korenie. Je účinný aj pri odpudzovaní slimákov zo záhonu. Mäkkýše neznášajú jeho silnú arómu, takže tymián predstavuje vynikajúcu obranu proti požieraniu rastlín.
Tymián záhradný je teplomilná rastlina, ktorá neznáša nadmernú vlhkosť a kyslé pôdy a má rada sucho. Môže sa množiť semenami a delením kríkov.
Záhradné kvety
Cosmea, nasturtium, mráz a eschscholzia pomôžu zbaviť sa slimákov. Ak ich vysadíte po obvode záhradného pozemku alebo jednotlivých záhonov, vytvoríte kordón odolný proti slimákom.
Usmernenie k používaniu obranných zariadení
Niekoľko jednoduchých krokov môže pomôcť zvýšiť účinnosť fytoochrany:
-
Vysaďte voňavé rastliny pozdĺž obrysu záhonov alebo ich striedajte so zeleninou.
-
Kombinujte rôzne druhy aromatických rastlín - účinok bude silnejší.
Ak slimáky naďalej poškodzujú plodiny, mali by sa prijať ďalšie opatrenia:
-
Pravidelne kontrolujte záhony a odstraňujte slimáky.
-
Posypte zem dreveným popolom, kávovou usadeninou alebo rozdrvenými vaječnými škrupinami.
-
Nezabudnite, že mäkkýše sa môžu pohybovať len na vlhkej pôde - povrch mulčujte suchou trávou alebo opadaným ihličím z ihličnatých stromov.
Príroda nám dáva všetky nástroje, ktoré potrebujeme na ochranu pred škodcami. Použite ich, aby bola vaša zeleninová záhrada krásna a vaše rastliny zdravé.