Vlastná záhrada je nielen zdrojom čerstvej a zdravej zeleniny, ale aj zaujímavou činnosťou, ktorá môže priniesť veľa radosti vám aj vašim blízkym, najmä deťom.
Tu je niekoľko dôvodov, prečo si založiť záhradu na pozemku:
-
Čerstvé a zdravé produkty: zelenina a ovocie z vlastnej záhrady sú oveľa chutnejšie a zdravšie ako tie kúpené v obchode. Neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie ani pesticídy a je bohatá na vitamíny a minerály.
-
Úspora peňazí: pestovanie vlastnej zeleniny môže výrazne znížiť zaťaženie domáceho rozpočtu. To je dôležité najmä pre tých, ktorí si radi pripravujú domáce konzervy na zimu.
-
Aktivita na čerstvom vzduchu: práca v záhrade je výborným spôsobom fyzickej aktivity. Pomáha udržiavať sa v kondícii, posilňuje imunitu a znižuje stres.
-
Ekológia: starostlivosť o záhradu je ekologická činnosť. Nepoužívate chemické hnojivá ani pesticídy, čo pomáha chrániť životné prostredie.
-
Radosť z procesu: pestovanie vlastnej zeleniny je vzrušujúca a tvorivá činnosť. Prináša veľkú radosť a uspokojenie.
-
Miesto na oddych: záhrada sa môže stať obľúbeným miestom na relaxáciu a kontakt s prírodou. Môžete sedieť v tieni stromov, počúvať spev vtákov a obdivovať plody svojej práce.
-
Vzdelávanie detí: pestovanie vlastnej záhrady poskytuje mnoho zaujímavých vzdelávacích príležitostí. Učí ich láske k prírode, úcte k práci a starostlivosti o životné prostredie.
Ak ste ešte nezaložili vlastnú zeleninovú záhradu, teraz je ten správny čas. Aj keď ste začínajúci záhradník, existuje veľa rastlín, ktoré môžete pestovať bez väčšej námahy.
Aromatické bylinky
Voňavé bylinky patria medzi najjednoduchšie rastliny na pestovanie. Nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a rýchlo rastú. Kľúčom k ich úspešnému pestovaniu je zabezpečiť dostatok slnečného svetla a pravidelnú zálievku. Minimálna sada obsahuje bazalka, kôpor, petržlen a mäta, ktoré možno použiť nielen do nápojov a dezertov, ale aj do omáčok k mäsu.
Reďkovka a repa
Reďkovka a repa sú rýchlo rastúce druhy koreňovej zeleniny, ktoré možno zbierať už niekoľko týždňov po výsadbe. Kľúčom k ich úspešnému pestovaniu je zabezpečiť im kyprú, dobre odvodnenú pôdu a pravidelné zavlažovanie.
-
Reďkovka: koreňová plodina, ktorej plody majú štipľavú chuť a môžu sa jesť surové alebo sa pridávajú do šalátov.
-
Repa: väčšia a ostrejšia ako reďkovka, ktorá sa okrem iného používa v ázijských jedlách.
Mrkva
Ďalšia obľúbená koreňová zelenina, ktorá sa ľahko pestuje. Tajomstvo vysokých výnosov mrkvy je kyprá, piesčitá pôda a správny čas výsevu. Tieto termíny sú vždy uvedené na obale - stačí ich dodržiavať.
Červená repa
Výživná a zdravá zelenina, ktorú možno pestovať pre hľuzy aj šťavnaté listy, ktoré sa pridávajú do polievok a šalátov. Červená repa potrebuje úrodnú pôdu bez stojatej vody.
Cibuľa
V kuchyni je nenahraditeľný a všestranný. Je to zelenina, ktorá sa môže konzumovať surová, sušená alebo vyprážaná. Tajomstvo úspešného pestovania cibule je pravidelné zavlažovanie.
Cesnak
Ďalšia univerzálna zelenina, ktorá sa ľahko pestuje. Cesnak sa používa ako silne aromatické korenie do rôznych jedál. Možno ho vysádzať na jeseň alebo skoro na jar. Hľuzy aj zelené časti sú vhodné do rôznych jedál. Cesnak je známy aj ako prírodné antibiotikum.
Cuketa
Rýchlo rastúce ovocie, ktoré možno použiť na prípravu rôznych jedál. Tajomstvo úspešného pestovania cukety je zabezpečiť úrodnú, dobre odvodnenú pôdu a správny čas výsevu. Počkajte na skutočné jarné teplo bez nočných mrazov, aby ste mohli semená bezpečne umiestniť do pôdy.
Hrášok
Strukovina, ktorú môžu ľahko pestovať aj deti. Je dobrým zdrojom bielkovín. Ak chcete získať veľkú úrodu, musíte jej poskytnúť opory pre rast a pravidelné zavlažovanie. Sladké a šťavnaté struky hrášok sa dajú konzumovať surové alebo použiť pri príprave jedál.
Zemiaky
Najobľúbenejšia zelenina na svete, ktorá sa dá ľahko pestovať na záhrade. Zemiaky sa dajú úspešne variť, smažiť, piecť alebo dusiť. Tajomstvom dobrej úrody je správny čas výsadby. Ľudové pravidlo hovorí: zemiaky sa sadia, keď listy na breze dosiahnu veľkosť veľkého nechtu na nohe.
Uhorky
Obľúbená zelenina, ktorú je veľmi jednoduché pestovať aj doma na balkóne. Chrumkavá a šťavnatá uhorky sa môžu jesť surové, pridávať do šalátov alebo používať na prípravu rôznych jedál. Pri ich pestovaní neexistujú žiadne tajomstvá - stačí zasadiť semená uhoriek do zeme.
Akú ďalšiu zeleninu môže začínajúci záhradník pestovať?
Okrem vyššie uvedených druhov zeleniny sa oplatí skúsiť ich pestovanie, pretože sú veľmi nenáročné:
-
Šalát: listová zelenina, ktorá sa ľahko pestuje a môže sa používať nielen do letných šalátov, ale aj na ozdobu sendvičov a hotových jedál.
-
Špenát: ďalšia listová zelenina bohatá na živiny a stopové prvky.
-
Fazuľa: strukovina, ktorá rastie prakticky sama takmer bez starostlivosti.
Pestovanie zeleniny vo vlastnej záhrade je vzrušujúca a veľmi praktická činnosť. Aj keď ste v záhradkárstve nováčik, existuje veľa rastlín, ktoré môžete pestovať bez väčšej námahy. Začnite s rastlinami, ktoré sa pestujú ľahko, ako sú bylinky alebo reďkovky, a postupne prejdite na náročnejšie druhy. Trochu trpezlivosti - a budete môcť pestovať chutnú a zdravú zeleninu pre vás a vašu rodinu!
Podeľte sa v komentároch o svoje skúsenosti alebo možno o spomienky na to, kde ste začali svoje zeleninárske dobrodružstvo? Čo ste prvýkrát zasiali na svoj záhradný záhon?