Zdravý životný štýl a túžba jesť ekologické potraviny inšpirujú mnohých ľudí k tomu, aby si na parapete vytvorili minizáhradku so zeleninou. A to je skvelý nápad! Zabezpečí vám, že budete mať vždy po ruke čerstvé a chutné produkty vypestované s láskou.
Čo budete potrebovať na založenie domácej zeleninovej záhrady
Pestovanie zeleniny a byliniek si vyžaduje kvalitné čerstvé semená.
Každý typ rastliny si vyžaduje špecializovanú pôdu.
Užitočné sú plastové nádoby na kvetináče s otvormi.
Keramzit alebo kamienky sú vhodné ako drenáž - dobre zabraňujú stagnácii vody.
Organické a minerálne hnojivá pomôžu rastlinám včas prijímať živiny a prosperovať.
10 najlepších druhov zeleniny na pestovanie na parapete
Okenný záhon je nielen zdrojom čerstvých plodín, ale aj úžasnou cestou do sveta rastlín. V zime si môžete vychutnávať starostlivosť o svoje domáce zvieratá, sledovať ich rast a vychutnávať si chuť vlastnoručne vypestovaných plodín.
Uhorky
Na pestovanie sú potrebné obdĺžnikové nádoby s objemom 5-6 litrov. Výsev semien semená uhoriek do hĺbky 1-1,5 cm. Semená zakryte potravinárskou fóliou alebo sklom, aby ste vytvorili skleníkový efekt. Pôdu udržiavajte vlhkú kropením. Po vzídení sadeníc počkajte, kým sa vytvoria prvé listy, a zaštipnite ich vrch, aby ste podporili rozvetvenie. Na podopretie výhonkov nainštalujte drevené podpery. Prvé uhorky môžete zbierať 7 až 9 týždňov po objavení sa sadeníc.
Paradajky
Vyberte si kompaktné alebo trpasličie odrody paradajky - Tieto sú dobre prispôsobené domácim podmienkam. Každá rastlina potrebuje 4-5 litrový kvetináč. Zabezpečte dostatok svetla a pravidelnú zálievku a vaše miniatúrne paradajky sa budú tešiť zo zberu počas celej sezóny.
Paprika
Sladká paprika si vyžaduje väčšiu nádobu ako pálivá paprika. Nájdite si najslnečnejšie miesto na parapete. Výsev semená papriky pod igelitom, kým nevyklíčia. Rastliny ocenia pravidelné zalievanie teplou, miernou vodou. Počas plodenia je žiaduce prikrmovanie a počas zamračených dní je dobré zapnúť podsvietenie. Papriky dozrievajú do 5 mesiacov od objavenia sa sadeníc, feferónky do 3 mesiacov. Sladké a horké odrody by mali byť umiestnené na rôznych parapetoch, aby sa zabránilo nadmernému opeleniu.
Baklažán
Doma pestované baklažány sú veľkolepé rastliny s krásnymi listami, ktoré sú rovnako krásne ako doma pestované kvety. Optimálna teplota na ich pestovanie je +23-25 °C. Každá rastlina potrebuje kvetináč s objemom 3 litre alebo viac. Zalievať by sa mali teplou, miernou vodou; počas zamračených dní bude potrebné dodatočné osvetlenie. Prvá úroda sa môže zbierať za 2-3 mesiace.
Fazuľa
Strukoviny vyžadujú ploché alebo široké nádoby na rast koreňov. Vyberte si kríkovité odrody zelenej fazule, pravidelne zalievajte sadenice, kyprite pôdu a prihnojujte komplexnými hnojivami. Za týchto podmienok budete môcť zbierať mladé zelené struky do mesiaca a pol.
Hlávkový šalát a špenát
Rýchlo rastúca listová zelenina sa pestuje v plastových nádobách a malých kvetináčoch. Semená šalátu a špenátu sa vysievajú do hĺbky 0,5 cm. Na čerstvých zelených listoch si budete môcť pochutnať do jedného mesiaca.
Cuketa
Uprednostňujte skoré dozrievajúce kríkové odrody s malými plodmi. Používajte len kvalitnú zeminu s rašelinou a perlitom alebo vermikulitom, špeciálne určenú na pestovanie tekvíc. Semená cukety sa najprv vysievajú do 200g šálok. Keď sa objavia pravé listy, mladú cuketu presadíme do nádoby s objemom najmenej 7 litrov.
Voňavé bylinky
Bazalka, kôpor, koriander a petržlenová vňať krásne rastú na parapete v každom ročnom období. Môžu sa použiť na dodanie chuti a vône vareným jedlám.
Pestujte ich v jednotlivých kvetináčoch alebo obdĺžnikových nádobách a vytvorte si tak minizáhradku. Pravidelne zalievajte a kropte listy a budete sa tešiť z čerstvých byliniek po celý rok.
Reďkovka
Pestovanie reďkoviek na parapete sa nelíši od ich pestovania na záhone na voľnom priestranstve. Vyberte si skoré dozrievajúce odrody a zasaďte semená reďkoviek v malých nádobách. Pravidelné zalievanie a kyprenie pôdy vám pomôže získať úrodu šťavnatej koreňovej zeleniny. Tie budú hotové už o niekoľko týždňov.
Mikrozelenina
Mikrozelenina sú zeleninové a bylinkové výhonky, ktoré sa zbierajú pred vznikom pravých listov. Sú bohaté na vitamíny a minerály. Na ich získanie sa používajú špeciálne pripravené semienka mikrozeleniny - hrachu, reďkovky, červenej repy, šalátu. Od bežných semien záhradnej zeleniny sa líšia tým, že nie sú chemicky ošetrené. Vysejte ich do špeciálnych misiek na pestovanie mikrozeleniny a zalievajte ich. O niekoľko dní budete môcť zbierať úrodu.
Vytvorte si vlastnú zeleninovú záhradku na parapete, vychutnávajte si čerstvé produkty a bavte sa pri pestovaní!