Maliny sú vítaným hosťom v každej záhrade. Je nenáročná a prináša bohatú úrodu. Ak sa chcete každoročne tešiť z veľkých plodov, je dôležité rastliny na zimu správne pripraviť.
Biologické zvláštnosti
Maliny majú jedinečný vývojový cyklus. Na jar vyrastajú zo zeme mladé výhonky, ktoré rastú počas celej sezóny a na jeseň zhadzujú listy. Po prezimovaní nasledujúci rok vytvárajú šťavnaté plody a potom odumierajú. Ak mladé výhonky v zime odumrú, úroda sa nedočkáme.
Iný vývojový cyklus má opakujúce sa maliny - zakladá bobule na jednoročných výhonkoch, takže sa neošetruje rovnakým spôsobom ako zvyčajne.
Zalievanie a hnojenie
Maliny majú krátke a jemné korene, preto na jeseň udržujte pôdu vlhkú, najmä ak je suché a horúce počasie. Jesenné zavlažovanie môžete ukončiť začiatkom novembra.
Maliny je potrebné hnojiť. Mali by sa hnojiť na jeseň, aby sa posilnili korene a pomohlo sa im prežiť zimu.
Pravidlá jesennej výživy:
-
Dusík - nepoužívajte, pretože stimuluje rast nových výhonkov, ktoré nebudú schopné prezimovať.
-
Fosfor, horčík a draslík sú veľmi užitočné ako jesenné hnojivo, pretože posilňujú koreňový systém, zlepšujú odolnosť voči zimám a pomáhajú pri zakladaní budúcich plodín.
-
Organické látky - kompost, humus a drevný popol sú vhodné na aplikáciu koncom jesene a sú vynikajúcimi prírodnými hnojivami.
-
Zložené minerálne hnojivá bez dusíka by sa mali aplikovať podľa návodu.
Kontrola infekcií
Ak sú letné maliny silne napadnuté škodcami alebo hubovými infekciami, je potrebné ich v septembri ošetriť insekticídmi alebo fungicídmi.
Zvyšné maliny môžete neošetrovať, pretože výhonky sa aj tak zrežú a kvety sa objavia neskôr, keď ich infekcia nebude môcť poškodiť.
Pri prerezávaní sa odporúča používať nástroje s dobre naostrenými čepeľami, pretože tupé môžu poškodiť stonky a predstavovať riziko infekcie.
Pred zakrytím výhonkov na zimu by sa mali odstrániť suché listy, pretože na nich prezimujú škodcovia.
Orezávanie a mulčovanie
Na jeseň sa odporúča maliny prikryť zeminou do výšky 10 - 15 cm, aby sa ochránil koreňový systém. Na rovnaký účel možno použiť mulč: pod kríky rozprestrite slamu alebo piliny. Mulč udržiava vlhkosť a chráni pôdu pred zamrznutím.
Zásady jesenného prerezávania
Prerezávanie malín je najdôležitejším krokom pri príprave na zimu. Prerezávaním sa kríky lepšie vetrajú, čím sa znižuje riziko chorôb.
V prípade bežných odrôd skráťte všetky dvojročné výhonky, ktoré priniesli ovocie. Pri opakovaných odrodách môžete časť výhonkov skrátiť až na úroveň pôdy a časť ponechať na skorý zber na budúcu jar.
Hlavné chyby pri príprave malín na zimu
Hlavnou chybou je skoré prerezávanie. Vegetatívne výhonky by sa nemali odrezávať pred nástupom chladného počasia. Sú ešte pokryté zelenými listami, prostredníctvom ktorých syntetizujú živiny a ukladajú ich do odnože.
Na jar sa živiny dostanú z koreňov do mladých výhonkov, ktoré tak získajú rýchly štart. Ak sa odumreté konáre odstránia príliš skoro, koreňový systém nebude dostávať živiny, čo bude mať negatívny vplyv na mladé výhonky.
Druhou chybou je nesprávna výška rezu. Bežné odrody sa strihajú tak, že sa ponechávajú pníky vysoké 15-20 cm. Zvyškové odrody by sa mali prerezávať na úrovni zeme, aby nové výhonky nerástli z pňov, ale z púčikov na koreňoch - vtedy sa produktivita zvyšuje.
Treťou chybou je príliš agresívne dávkovanie výhonkov. Nenechávajte na jeseň jeden najsilnejší výhonok - v zime môže odumrieť a vy ostanete bez malín. Na jeseň nechajte náhradné výhonky. Na jar ich môžete odstrániť.
Štvrtou chybou je príliš skorá aplikácia organických látok. Ak sa organický mulč alebo humus aplikuje príliš skoro na jeseň, maliny včas dostanú dusík, začnú intenzívne vegetovať a zle prezimujú. Hnojivá tohto typu by sa mali aplikovať na studenú pôdu, ktorá už začala mrznúť.
Správna príprava malín na zimu je kľúčom k bohatej a chutnej úrode v budúcom roku. Dodržiavajte jednoduché pravidlá strihania, včas prikrmujte a vaše kríky budú rok čo rok potešovať šťavnatými plodmi.