Ak si chcete vychutnať skvelú chuť hrozno - nestrácajte čas premýšľaním. Čím skôr ho zasadíte, tým skôr môžete zbierať úrodu.
Vinič sa vysádza na jar a na jeseň. Najlepší čas na výsadbu je apríl. Presnejší dátum by sa však mal určiť podľa stavu pôdy a počasia. Vinič by sa mal vysádzať, keď teplota vzduchu už neklesne pod +5 °C a pôda ešte nevyschla pod horúcim slnkom.
Čo potrebujete vedieť o výsadbe viniča na jar?
Počas jarnej výsadby majú sadenice dostatok času, aby sa dobre zakorenili a nasledujúcu zimu nezamrzli. Zvyčajne do konca apríla je pôda dostatočne prehriata na to, aby sme mohli bez obáv vysádzať aj tie najchúlostivejšie a najnáročnejšie odrody. Rastliny v kvetináčoch s rozvinutými listami sa vysádzajú až v polovici mája, keď už nehrozí pokles nočných teplôt.
Výhody výsadby na jar:
-
rastliny budú pred zimou silnejšie a dobre znášajú chlad;
-
sadenice začnú plodiť nasledujúci rok.
Nevýhody výsadby na jar:
-
bude potrebné dodatočné zavlažovanie;
-
po zime obsahuje pôda málo živín, preto je potrebné vinič dobre prihnojiť.
Výber miesta pre vinič
Rastliny budú krásne, zdravé a plodné len na vhodne zvolenom mieste. Hrozno potrebuje úrodnú pôdu s mierne kyslou, neutrálnou alebo mierne zásaditou reakciou. Ideálna bude dobre odvodnená piesočnatá alebo kamenistá pôda.
Vyberte si slnečné, teplé a pred vetrom chránené miesto. Vinič bude dobre rásť pri stene domu alebo altánku orientovaného na juh, okolo ktorého sa môže obtáčať. Ak sú liany vysadené na voľnom priestranstve, budú potrebovať pevné a stabilné opory, ktoré ich budú vyväzovať.
Príprava pôdy na výsadbu viniča
Pôda musí byť dôkladne zbavená buriny. Miesto výsadby sa musí vykopať a odstrániť všetky korene. Každá sadenička sa vysadí do samostatnej jamky hlbokej približne 40 cm. Vzdialenosť medzi susednými rastlinami by mala byť 1-1,5 m, medzi radmi 2-3 m. Riadky sú usporiadané od severu na juh - vtedy budú všetky kríky rovnomerne osvetlené.
Výsadbový materiál - ako si vybrať sadenice?
Výsadbový materiál možno zakoreniť alebo presadiť. Presadené viniče sú odolnejšie voči fyloxére, ale veľa závisí od odrody a podmienok pestovania. Odrezky by mali mať výšku približne 50 cm a priemer 8 až 10 mm. Pred výsadbou odrežte vrchol a ponechajte dva spodné púčiky. Z nich vyrastú dva výhonky, ktoré možno neskôr vyviazať rôznymi smermi.
Výsadba viniča
-
Vyplňte jamu úrodnou pôdou zmiešanou s kompostom.
-
Keďže vinič rastie na jednom mieste dlhý čas, oplatí sa pridať akékoľvek viaczložkové hnojivo obsahujúce dusík, fosfor a draslík.
-
Vytvorte dostatočnú priehlbinu na umiestnenie stromčeka spolu s pôdnym blokom.
-
Vyberte sadenicu z obalu a preneste ju do jamky.
-
Zasypte a nezabudnite pôdu utužiť nohou, zalejte aspoň vedrom vody.
Výsadba zakorenených rastlín
Na jarnú výsadbu sa používajú jesenné rezané a predpestované odrezky. Tie sa zakoreňujú približne 3 - 4 týždne v kvetináčoch, rašelinových pohároch alebo fľašiach. Keď sa objavia korene a počasie sa normalizuje, odrezky sa môžu presadiť priamo do zeme.
Ako pestovať hrozno, ak je málo miesta?
Ak chcete zbierať hrozno aj v malej záhrade, najlepšie je zasadiť rastliny k stene. Môžete ich ovinúť okolo južnej steny domu alebo garáže. V tomto prípade bude mať rastlina aj dekoratívnu funkciu. Hrozno je veľmi flexibilné, môžete mu dať akýkoľvek tvar, vytvoriť galérie, altánky, vysoké pergoly, baldachýny.
Dobrí susedia pre vinič budú jablone, hrušky a slivky budú dobrými susedmi - vinič si s týmito rastlinami nezadá.
Pri výsadbe rastlín pri stene treba obzvlášť starostlivo dbať na kvalitu pôdy. Miesto by sa malo vyčistiť od stavebného odpadu. Rozmery jamiek by mali byť 50 × 50 × 50 cm a vzdialenosť od steny musí byť aspoň 30 cm. Vzdialenosť medzi kríkmi môže byť 100 - 150 cm. Ak je pôda ťažká, na dno jamy umiestnite drenáž zo štrku alebo kameňov - zabráni to hnilobe koreňov počas dlhotrvajúcich dažďov. Na piesočnatých pôdach nie je potrebné drenáž umiestňovať.
Do jamky vložte aspoň 10 kg kompostu, 250 g superfosfátu a 30 g draselnej soli. Hnojivá prikryte zeminou. Sadenicu umiestnite do jamky tak, aby bola o 3 - 4 cm vyššia ako kvetináč. Dieru zasypte zeminou do ⅓ jej výšky a dobre ju utlačte - potom sa miesto štepenia zapustí na úroveň pôdy. Potom do jamky pridajte vodu. Keď ju pôda absorbuje, stromček môžete prikryť zeminou až po úroveň štepenia.
Starostlivosť o vinič
V prvom roku po výsadbe je potrebné vinič často zalievať a kypriť pôdu. Vinič vysadený pri stenách je potrebné obzvlášť zalievať - tam sa pôda zohrieva oveľa rýchlejšie. Na jeseň možno rastliny prihnojiť kompostom. Pred príchodom mrazov by sa mal jednoročný porast položiť na zem a prikryť vrstvou kôry, rašeliny alebo pilín a potom prikryť agrofibrou.
Ak sa všetko vykoná správne, výhonky viniča by mali do konca sezóny dosiahnuť dĺžku približne 100 cm. Prvé plody budete môcť ochutnať už v nasledujúcej sezóne.