Hydropónia pre jahody je každým dňom čoraz populárnejšia. Táto metóda vám umožňuje získať úrodu šetrnú k životnému prostrediu a chutnú úrodu po celý rok, ktorá nie je v žiadnom prípade horšia ako bobule získané tradičnou technológiou.
Jahody na hydropónii doma alebo vo vykurovanom skleníku môžu byť zaujímavým experimentom, spestrením rodinného stola alebo podnikaním, ktoré prináša príjem. Všetko závisí od rozsahu a túžby. Na úspešné pestovanie jahôd potrebujete znalosti, špeciálne vybavenie a správnu odrodu.
Čo je hydropónia
Plodiny môžu rásť nielen v pôde, ale aj na živných roztokoch. Táto metóda sa nazýva hydropónia. Rastliny absorbujú užitočné látky koreňmi zo substrátu alebo priamo z roztoku, ktorý by v tomto prípade nemal byť stojací. Živiny môžu byť dokonca v parnom stave – vtedy substrát pre rastliny vôbec nie je potrebný. Táto metóda sa nazýva „aeroponika“.
Jahody na hydropónii ako podnikanie sú celosvetovým a vysoko ziskovým smerom v poľnohospodárstve. Technológia je dobre vyvinutá a dá sa ľahko prispôsobiť bežnému bytu.
Hydroponické zariadenia
Skúsení záhradníci si doma stavajú technicky sofistikované hydroponické zariadenia, ktoré obsahujú čerpadlo na cirkuláciu živného roztoku. Pre tých, ktorí práve začínajú chápať základy pestovania jahôd bez pôdy, je lepšie obmedziť sa na jednoduchú konštrukciu typu knôtu.
Ako vysadiť jahody:
- Vezmite kvetináč z akéhokoľvek materiálu. Objem musí byť aspoň 1 liter.
- Na dno kvetináča dajte syntetický syntepón alebo minerálnu vlnu.
- Vezmite si hrubú šnúru z juty, bavlny alebo ľanu – mala by dobre absorbovať vodu.
- Šnúru prevlečte cez otvor na dne kvetináča cez vrstvu minerálnej vlny a položte ju v krúžkoch na vatu.
- Prehoďte horný koniec šnúry cez okraj kvetináča a spustite ho do blízkej nádoby s výživným roztokom.
- Do kvetináča nasypte ľahký substrát.
- Zasaďte jahodový ker a prvé dni ho zakryte priehľadnou čiapočkou, aby sa rýchlejšie zakorenil.
Substrátom môže byť akýkoľvek sypký materiál, ktorý neuvoľňuje chemikálie a je schopný udržať roztok. Doma je vhodné použiť jemnú keramzitu, zmes perlitu a vermikulitu. Mimochodom, týmto spôsobom môžete pestovať nielen jahody, ale aj šalát alebo korenistú zeleň.
Roztok pre hydropóniu
Úspech je z 90 % závislý od správnej prípravy roztoku pre hydropóniu. Mal by obsahovať všetky živiny, ktoré jahody potrebujú, v dostupnej forme.
Najjednoduchší spôsob, ako získať roztok, je kúpiť hydroponické hnojivo a podľa potreby ho zriediť vodou. Zloženie by sa malo meniť každé 2-3 týždne v závislosti od sezóny a stavu rastlín. Keď sa krík len vyvíja, v roztoku by malo byť viac dusíka. Kvitnúce rastliny potrebujú vysoký obsah fosforu, ovocné rastliny vápnik. Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, potom bude úroda maximálna.
Existuje recept na univerzálne riešenie pre hydropóniu:
- Filtrovaná alebo stojatá voda z vodovodu.
- 10 g dusičnanu vápenatého.
- 2,5 g dusičnanu draselného, síranu horečnatého a dihydrogenfosforečnanu draselného
- 1,25 g chloridu draselného a chloridu železitého.
Každý prvok sa rozpustí v samostatnej nádobe a potom sa naleje do spoločnej nádoby, čím sa objem zvýši na 10 litrov
Je veľmi dôležité vziať do úvahy kyslosť roztoku - tento ukazovateľ určuje, ako úspešne budú rastliny prijímať živiny. Optimálne pH pre jahody je 6,0. Na meranie pH si môžete zakúpiť tester alebo použiť lakmusový papierik. Kyslosť sa koriguje pridaním kyselín (dusičnej, ortofosforečnej, sírovej, chlorovodíkovej) alebo zásad (hydroxid sodný, hydroxid draselný) do roztoku.
Zostavenie hydroponického zariadenia a výsadba rastlín je polovica úspechu. Treba sa o ne starať. Po prvé, hydroponické jahody potrebujú svetlo, čo znamená, že budú potrebné fytolampy. Zapínajú sa v zime na 12-14 hodín, na jar a na jeseň na 8-10 hodín. Teplota pre úspešné plodenie by mala byť aspoň 16°C, najlepšie 20°C. Domácu inštaláciu hydroponiky je možné umiestniť na zasklenú lodžiu na jar a na jeseň, ak si udržiava vhodnú teplotu.
O odrodách
Teoreticky môže na hydropónii rásť akákoľvek odroda jahôd. Ale v praxi má zmysel pestovať len tie, ktoré sú neutrálne k dĺžke dňa, teda remontantné odrody jahôd - sú schopné nepretržite rodiť a úrodu dávajú 10 mesiacov v roku vlnami. V predajni Dom a záhrada je táto skupina zastúpená nielen klasickými odrodami, napríklad známym Albionom, ale aj zaujímavými novými ampelóznymi odrodami, ktoré vďaka nezvyčajnej štruktúre fúzov tvoria dlhé rodiace poplazy.
Napíšte do komentárov, čo si myslíte o pestovaní jahôd na hydropónii. Nájdite si pár minút na krátku majstrovskú triedu od nášho agronóma – zistíte, ktoré záhradné plodiny sú najvhodnejšie na pestovanie doma na parapete.