Príprava ruží na zimu je celý komplex práce. Nesprávne kroky môžu viesť k úhynu rastlín, preto je dôležité poznať základy a vyhnúť sa častým chybám.
Prečo musia byť ruže zakryté?
Ruže sú právom považované za kráľovné kvetov, ich kráse nikto neodolá. Postupne sa stávajú dominantnou okrasnou plodinou v našich záhradách. Je tu však jeden problém - v našich klimatických podmienkach nie je žiadna odroda okrasnej ruže úplne mrazuvzdorná. Nemôžete si byť stopercentne istí, že južné kvety úspešne prezimujú. Ak všetky rastliny prežili aktuálnu zimu, v tej nasledujúcej, chladnejšej, môžu zamrznúť. Aby ste neriskovali ich krásu, mali by ste ich prikryť.
Pri akej teplote ruže odumierajú:
-
korene pri teplote -15 °C;
-
púčiky a kvety pri teplote -3 °C;
-
koreňový krk -4°C.
Rôzne skupiny ruží reagujú na chlad rozdielne. Ruže hybridné sa považujú za najchúlostivejšie. Maximálnu odolnosť voči chladu vykazujú parkové ruže. Ruží plisované, pôdopokryvné, terasové a postrekové zaberajú strednú pozíciu.
Ak vo vašej oblasti dochádza k častým teplotným výkyvom, vyberte si druhy odolné voči mrazu, ktoré dobre prezimujú na snehu bez špeciálneho úkrytu (napr. Schrabs alebo floribundy). Veľmi dobre znášajú mrazy až do -25 °C, ale krátkodobo vydržia aj nižšie teploty.
Čo sa deje s ružami na jeseň?
Ruže sa vedia pripraviť na zimný spánok. Pri teplotách okolo 0 °C prestávajú rásť a prestávajú prijímať živiny. Pred opadnutím listov prenesú všetky živiny, ktoré obsahujú, do stoniek, kôry, dreva, púčikov a koreňov, čo prispieva k prirodzenému otužovaniu. Nahromadené prvky budú potrebné na jar, keď sa rastliny začnú prebúdzať.
Tieto procesy prebiehajú len na svetle, preto by sa ruže nemali zakrývať príliš skoro. Na zachovanie spodných púčikov stačí kríky v novembri jednoducho zastrihnúť na malú výšku približne 10 až 15 centimetrov.
Chyby, ktorým sa treba vyhnúť
Príliš skoré zakrytie ruží môže viesť k hnilobe a hubovým chorobám. Kryty by nemali brániť cirkulácii vzduchu. V oblastiach s výkyvmi teplôt a rozmrazovaním je potrebné zakryté ruže vetrať, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a kondenzácii.
Hnojivá by sa mali na jeseň aplikovať veľmi opatrne a pozorne si prečítať ich zloženie. Dusík stimuluje rast, ktorý je pred prezimovaním veľmi nežiaduci. Neskorá aplikácia dusíkatých hnojív môže spôsobiť vymrznutie celého kríka.
Jesenný pracovný plán
Príprava na prezimovanie sa začína dlho pred príchodom chladného počasia:
-
Koncom leta alebo začiatkom jesene sa vykonáva prerezávanie ružových kríkov, pričom sa odstraňujú zvädnuté kvety, choré a slabé výhonky.
-
Na posilnenie koreňového systému a zvýšenie odolnosti voči mrazu použite hnojivo s obsahom fosforu a draslíka.
-
Odrody, ktoré nie sú odolné voči mrazu, sa prikryjú zeminou do výšky 15 - 20 cm, aby sa koreňový systém chránil pred mrazom.
-
Po prvých mrazoch by sa mali ruže zakryť. Na izoláciu možno použiť agrovlákno, smrekový lapnik, slamu.
Dôležité. Pred zakrytím kríkov by sa z nich malo odstrániť lístie, aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti a hnilobe.
Izolačné metódy
Kopanie pomôže vyriešiť problém so zimovaním najdôkladnejšie. Pod vrstvou pôdy je rastlinám teplo aj v najchladnejších zimách. Stonky sa ohnú, zasypú zeminou a zamulčujú. Krík sa potom prikryje geotextíliou. a keď napadne sneh - prikryje sa snehom. Hlavnou nevýhodou tejto metódy je, že keď príde rozmrazovanie, rastliny sa zrania.
Najpohodlnejšou a najjednoduchšou metódou je skeletový prístrešok. Ružové konáre sa upevnia kovovými sponami a pokryjú jednou alebo viacerými vrstvami ochranných materiálov.
Montáž rámových konštrukcií je najnáročnejšia na prácu, ale najspoľahlivejšia metóda. Vzduchom sušený prístrešok poskytuje spoľahlivú ochranu pred vetrom, mrazom, zimným vysychaním a vysychaním.
Rámové konštrukcie sú vyrobené z kovových oblúkov, drôteného pletiva, rúr, drevených trámov. Hlavnou podmienkou je, aby bola konštrukcia bezpečne pripevnená k zemi a neprevrátila sa ani pri silnom vetre. Na rám sa natiahne rúno alebo plátno.
Správna príprava ruží na zimu je dôležitým krokom k zachovaniu krásy a zdravia vašich rastlín. Dodržiavajte jednoduché pravidlá a vyhnite sa bežným chybám a vaša ružová záhrada bude rok čo rok prekvitať.