0

Tri osvedčené spôsoby pestovania limetiek na parapete

Chladné dni vonku nie sú dôvodom na to, aby ste sa vzdali záhradkárčenia, pretože domáce podmienky sú na pestovanie limetiek ideálne. Plody tohto citrusu sú bohaté na vitamín C a strom, na ktorého konároch dozrievajú, dokáže premeniť miestnosť na voňavú stálezelenú oázu.

osvedčené spôsoby pestovania limetiek na parapete

Biológia rastlín

Lipa má tenký kmeň pokrytý ostrými tŕňmi. Vo voľnej prírode môže dosiahnuť výšku až 5 metrov, ale v izbových podmienkach je obmedzená na 2 metre. Ak potrebujete kompaktnejšiu rastlinu, existuje riešenie - lipa ľahko znáša rez a dokonca naň vďačne reaguje zvýšením počtu ovocných púčikov. Pravidelným skracovaním konárov a vrcholu možno z miniatúrnej lipy vytvoriť akýkoľvek tvar, dokonca aj bonsaj.

Rastlina kvitne a plodí po celý rok. Kvety sú nenápadné, ale veľké, až 2 cm v priemere. Plody majú zelenú šupku, sú šťavnaté a kyslé, dosahujú veľkosť až 5 cm a obsahujú 1 až 4 semená.

Jeden strom môže súčasne plodiť aj kvitnúť, takže čerstvé limetky sú k dispozícii po celý rok.

Neočakávajte ich však príliš veľa. Strom prináša veľa plodov a potom väčšinu z nich zhodí - čo je charakteristické pre lipy vo voľnej prírode.

Limetky sa pridávajú do čaju, kompótov a dezertov a kôra sa používa do mäsových jedál. Rastlina je nielen užitočná, ale aj dekoratívna: má efektné lesklé tmavozelené listy, ktoré v zime neopadávajú.

osvedčené spôsoby pestovania limetiek na parapete

Limetka zdola - od jednoduchého po zložité

Zozbierajte zrelé plody a odstráňte z nich semená. Zvyšnú dužinu odstráňte opláchnutím vo vode a na niekoľko hodín ich namočte do humusového hnojiva. Potom ich 2 - 3 hodiny sušte.

Vyberte si kvetináč s objemom aspoň 2 litre, pretože limetky nemajú rady časté presádzanie. Na dno dajte vrstvu drenážnych kameňov a naplňte ich zeminou. Ideálnou zeminou pre limetky je citrusová zemina z obchodu s 20 % prídavkom čistého riečneho piesku. Môžete použiť aj záhradnú zeminu zmiešanú s pieskom v rovnakom pomere.

Do pôdy urobte dieru zápalkou a zasaďte semienka jedno po druhom. Opatrne ich zasypte zeminou a prikryte sklom. Skladujte na svetlom mieste.

Pri teplote +25 °C sa klíčky začnú objavovať po 2 - 3 týždňoch. Ak je chladnejšie, klíčenie môže trvať až 8 týždňov. Nezabudnite pôdu pravidelne zvlhčovať, ale vyhnite sa vlhkosti - lepšie je postrekovať ručným postrekovačom.

Keď sa sadenice objavia, odstráňte sklo a umiestnite kvetináč na dobre osvetlené miesto, aby doň neprúdil vietor. V zime by sa malo zalievať mierne. Raz za mesiac prihnojte a pravidelne postriekajte vodou.

Približne po roku presaďte lipu do väčšej nádoby s objemom 5 litrov alebo viac. Ďalšie presádzanie vykonávajte každé tri roky. Pri presádzaní nezakopávajte koreňový krčok. Prvú zimu konáre prerežte, pričom na každom konári ponechajte 3 - 4 púčiky, aby sa vytvorila hustá koruna.

osvedčené spôsoby pestovania limetiek na parapete

Limetka z odrezkov - rýchle a účinné

Na túto metódu budete potrebovať odrezky dlhé 10-15 cm s niekoľkými púčikmi. Odrežte ich zo zdravej dospelej lipy a odrezky ošetrite zakoreňovacím prostriedkom rhizobium, aby ste stimulovali tvorbu koreňov. Odrezky zasaďte do jednotlivých kvetináčov s objemom aspoň 1 l a zakopte ich 2 - 3 cm do pôdy. Kvetináče zakryte polyetylénom, aby ste vytvorili skleníkový efekt.

Pôdu pravidelne zvlhčujte a denne prevzdušňujte, aby ste odstránili kondenzáciu. Po niekoľkých mesiacoch presaďte zakorenené rastliny do väčších kvetináčov. Príležitostne zastrihnite vrcholy a špičky konárov, aby ste stimulovali pučanie a tvorbu koruny.

Limetka z odnože - bezpečné a jednoduché

Odnož je časť vetvy, ktorá je zakorenená bez oddelenia od materskej rastliny. Najjednoduchším spôsobom rozmnožovania limetiek je zakorenenie skoro na jar. Do mladého konára urobte plytký rez a zabaľte ho do vlhkého rašelinového machu. Vrchnú časť zakryte plastovou fóliou alebo plastovým vreckom. Mach pravidelne zvlhčujte - nemal by vyschnúť. Približne po mesiaci sa konár zakorení. Opatrne ju odrežte od materskej rastliny a presaďte ju do samostatného kvetináča. Starajte sa o ňu rovnako ako o ostatné vápnomilné rastliny.

Tajomstvá starostlivosti:

  • Strom vypestovaný z odrezkov alebo podpníkov začne rodiť po 2 - 3 rokoch, zo semien po 3 - 4 rokoch.

  • V zime si lipa vyžaduje osvetlenie fitolampou - doba osvetlenia by mala byť aspoň 10 hodín denne a najlepšie 12 hodín.

  • Optimálna teplota je +10+15 °C v zime a až +35 °C v lete.

  • Limety by sa mali zalievať vodou bez chlóru pri teplote +24 °C. Pôda by mala medzi zalievaním vyschnúť.

  • Udržujte v okolí rastliny vysokú vlhkosť vzduchu pomocou zvlhčovača alebo zásobníka na vodu.

Pestovanie limetiek doma je zaujímavá a prospešná činnosť. Úrodu môžete výrazne urýchliť, ak si kúpite sadenice limetiek od spoločnosti GradinaMax. Ak sa budete riadiť našimi odporúčaniami, budete môcť získať úrodu chutných a aromatických plodov na svojom parapete.

Zverejnené: 17 sep 2024
Prehľadov: 47
(Hlasov: 0, Rebríček: 0)
Nechať recenziu
Známka
Pridať jeden alebo viac súborov
    mc visa dhl dpd 123kurier