Zamioculcas je exotická trvalka pôvodom z Afriky. Stala sa obľúbenou pre nezvyčajnú krásu svojich perovitých listov na vysokých stopkách a pre svoju nenáročnosť. Aj odolný zamioculcas si však vyžaduje určitú pozornosť. Zistite, ako sa o ňu starať, aby bola zdravá a svieža.
Ideálne podmienky pre Zamioculcas
Kvetina uprednostňuje jasné, ale rozptýlené svetlo. Priame slnečné svetlo môže spôsobiť popálenie listov. Ideálnym miestom pre túto rastlinu je východné alebo západné okno. V lete možno zamioculcas preniesť von, ale neumiestňujte ho do hlbokého tieňa, inak sa listy zmenšia.
Všimnite si, že napríklad domáce citrusy vyžadujú viac-menej rovnaké podmienky pestovania. Katalóg GraddinaMax ponúka nenáročné citrusy, ktoré môžu rásť a rodiť v byte alebo skleníku v podmienkach obmedzeného objemu pôdy a nedostatočného osvetlenia. Kalamondíny napríklad nespôsobujú veľké problémy, ale potešia žiarivo sfarbenými, málo veľkými a celkom jedlými plodmi.
Africká rastlina je odolná voči suchu a lepšie znáša nedostatok vlahy ako jej nadbytok. Zalievať by sa mala len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy v kvetináči suchá. Stojaca voda v jamke je veľmi nebezpečná. V zime sa zalievanie prakticky preruší.
Zamioculcas by sa mal hnojiť každé dva týždne od apríla do augusta - potom rastie. Ak kvetina rastie v úrodnej pôde, hnojenie nepotrebuje. Ak si však všimnete, že slabne alebo má bledé listy, môžete použiť hnojivo pre kaktusy alebo rastliny s okrasnými listami. V zime, keď rastlina spí, hnojenie nie je potrebné.
Zamioculcas sú teplomilné rastliny, ktorým vyhovujú teploty okolo +25 °C v lete a minimálne +16 °C v zime. V každom ročnom období by sa mali chrániť pred náhlymi zmenami teploty a prievanom.
Ak ste šťastným majiteľom zimnej záhrady alebo zasklenej terasy, kde môžete udržiavať takúto mikroklímu, zasaďte ďalšiu obľúbenú "africkú" - amarylis - na pozadí vysokých a sviežich zamiokulkasových kríkov. V katalógu GradinaMax nájdete nádhernú kolekciu hippeastrumu alebo amarylisu, ktoré sa cítia skvele v zimných záhradách aj v bežných kvetináčoch na parapete mestského bytu.
Kvetináč a zemina
Zamioculcas uprednostňuje ľahkú, kyprú pôdu s dobrou drenážou. Nemala by sa vysádzať do ílovitej pôdy. Ideálna je špeciálna pôda pre sukulenty - obsahuje veľa piesku a málo organických látok, pestovatelia pridávajú drevené uhlie na dezinfekciu a rašelinu alebo slatinu na udržanie vlhkosti.
Zamioculcas vyzerajú krásne vo veľkých keramických kvetináčoch. Výsadba do plastových nádob sa neodporúča, pretože ich silné korene môžu preraziť steny. Na dno kvetináča umiestnite drenážnu vrstvu, aby ste zabránili stagnácii vody.
Mladé rastliny sa presádzajú každoročne na jar, dospelé rastliny každé dva až tri roky. Presádzanie sa vykonáva presadením, aby sa nepoškodil koreňový systém.
Rozmnožovanie Zamioculcas
Dolárovník sa dá rozmnožovať tromi spôsobmi:
-
listy
-
sadenice
-
delenie kríkov.
Ak chcete rozmnožovať pomocou listov, odrežte list od stopky a vložte ho do vody alebo ho zasaďte do vlhkého piesku. Zakorenenie trvá dlho a nie všetky listy zakorenia. Preto sa Zamioculcas častejšie rozmnožuje odrezkami. Tie sa získavajú z rezov stopiek dlhých 10 cm. Odrezky sa zakoreňujú vo vode alebo vo vlhkom piesku.
Dôležité: Pred rezaním alebo presádzaním Zamioculcas si nasaďte rukavice, pretože jeho šťava je jedovatá.
Najjednoduchšou metódou rozmnožovania je delenie kríkov. Môže sa vykonávať počas presádzania. Krík sa jednoducho rozdelí na niekoľko častí, z ktorých každá by mala mať vlastné korene, a zasadí sa do samostatných kvetináčov. Pri presádzaní odrezkov do nového kvetináča nesmie byť rastový bod zakopaný - v pôde by mohol zhniť.
Viac informácií
Dollar Tree patrí medzi hľuzovité sukulenty z čeľade Aroidovité a je schopný ukladať vlhkosť do svojich listov a koreňov. To mu umožňuje znášať dlhé obdobia sucha. Rastlina si nevyžaduje žiadnu špeciálnu pozornosť a je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov kvetov. Výborne čistí vzduch a absorbuje toxické látky. Verí sa, že zamioculcas prináša šťastie a finančnú prosperitu.
Staré kríky sa často prevracajú, na ich udržanie vo vzpriamenej polohe sa môže použiť kruhová konzola.
Choroby Zamioculcas a ich liečba
Ak chcete udržať zamioculcas zdravý, jednoducho ho nezaplavujte vodou. Ak rastlina vykazuje príznaky choroby, vyberte ju z kvetináča, odstráňte postihnuté nadzemné a podzemné časti a postriekajte ju fungicídom.
Problémy a riešenia:
Podlhovasté stonky a bledé listy |
Žiadne svetlo |
Presuňte rastlinu na svetlejšie miesto |
Tmavé škvrny na listoch |
Stiesnené, chladné alebo meniace sa podmienky |
Presaďte ju do väčšieho kvetináča, zabezpečte jej príjemnú teplotu a chráňte ju pred prievanom. |
Žltohnedé škvrny |
Hubové ochorenie |
Odstráňte napadnuté časti, použite fungicíd |
Biele škvrny |
Úpal |
Prechod na rozptýlené svetlo |
Žltnutie spodných listov |
Prirodzený proces starnutia |
Odstráňte žltnúce listy |
Úplné zožltnutie listov |
Nadmerná vlhkosť |
Obmedzte zalievanie, zabezpečte dobrú drenáž a skontrolujte, či nedochádza k hnilobe koreňov. |
Pád listov |
Dlhodobé sucho |
Rastlinu výdatne zalievajte |
Zamiokulkas s veľkými lesklými tmavozelenými listami sa môže stať ozdobou každého interiéru. Určite si zaobstarajte túto kvetinu, ktorá skrášli váš domov a pritiahne doň peniaze. Ak hľadáte rastliny do bytu alebo zimnej záhrady, pozrite si kolekciu exotických rastlín od GradinaMax, možno nájdete niečo zaujímavé pre vás.