0

Domáci citrón - zdroj vitamínov a osviežujúcej chuti

Citrón je citrusový strom pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie, ktorý sa udomácnil v rôznych častiach sveta. Možno ho pestovať v domácnosti - jeho zelené elipsovité listy a biele voňavé kvety vytvárajú jedinečnú atmosféru útulnosti a sviežosti.

Domáci citrón - zdroj vitamínov a osviežujúcej chuti

Prečo si doma zasadiť citrónovník

Pestovanie citrónovníka je estetické a poskytuje vám príležitosť naučiť sa základy pestovania citrusov.

Táto rastlina je okrasná pre interiéry, ktoré oživuje svojimi zelenými listami a bielymi kvetmi. V dobrých podmienkach vytvára jedlé plody.

Citrónová šťava je bohatá na vitamíny C, A a B, ktoré posilňujú imunitu a udržiavajú zdravie. Kôra sa hojne používa pri varení šalátov, omáčok, polievok, dezertov, mäsových a rybacích pokrmov.

Zaujímavosti:

  • Citrón môže kvitnúť aj plodiť súčasne.

  • Rekordné ovocie vážilo 5 kg a bolo vypestované v Izraeli.

  • Citrónová šťava obsahuje viac cukru ako jahody.

Domáci citrón - zdroj vitamínov a osviežujúcej chuti

Od semienka po prvý plod

Pestovanie citrónov doma je fascinujúca činnosť, ktorá môže priniesť veľa pozitívneho vzrušenia. Budete môcť s príjemným vzrušením sledovať, ako sa zo semienka zázračným spôsobom vynorí krehká sadenička a premení sa na strom, na ktorého konároch sa nakoniec objavia citróny.

Výsev

Ideálna pôda je zmes rašeliny a humusu v rovnakom pomere s rašelinou alebo dreveným uhlím. Kyslosť pôdy by nemala prekročiť hodnotu 7. V kyslej a zásaditej pôde citróny ochorejú, žltnú a opadávajú púčiky. Môžete si kúpiť hotovú pôdu pre citrusy. Potrebujete kvetináč s priemerom aspoň 22 cm.

Výsadba:

  1. Rozložte drenáž v nádobe, naplňte ju zeminou.

  2. Urobte 1-2 cm veľký zárez a vložte doň kameň.

  3. Zalievajte ho.

Aby mal koreňový systém dostatok priestoru, zasaďte každú sadenicu do samostatného kvetináča. Pôdu pravidelne zvlhčujte zavlažovačom, udržiavajte teplotu aspoň +18 °C a vlhkosť nad 40 %. Klíčky sa objavia približne po 3 týždňoch.

Domáci citrón - zdroj vitamínov a osviežujúcej chuti

Starostlivosť o mladé citróny

Hneď ako má sadenica 4 pravé listy, premiestnite kvetináč na najslnečnejší parapet. Otáčajte kvetináč na rôzne strany smerom k slnku, aby sa korunka vyvíjala rovnomerne. Otáčanie by nemalo byť väčšie ako 90 stupňov - vtedy nebude rastlina vystavená stresu.

Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu alebo vysušovaniu, zalievajte, keď je pôda na povrchu úplne suchá. Používajte teplú vodu pri izbovej teplote.

Od tretieho mesiaca je potrebné citrón pravidelne hnojiť. Kúpte si špeciálne vyvážené hnojivo na citrusy a postupujte podľa pokynov na obale. V chladných obdobiach obmedzte hnojenie na jedenkrát mesačne.

Presádzanie

Keď korene zaplnia celú nádobu, citrón sa presadí do nového kvetináča s priemerom o 5 cm väčším ako ten predchádzajúci. Mladé rastliny je potrebné presádzať raz ročne, dospelé rastliny každé 3 roky.

Domáci citrón - zdroj vitamínov a osviežujúcej chuti

Formovanie

Vrchol jednoročnej rastliny odrežte ostrým nožom alebo záhradníckymi nožnicami, aby ste ponechali kmeň vysoký 20 cm. Z tohto kmeňa začnú vyrastať bočné výhonky. Aj tie by sa mali skrátiť, aby sa strom začal rozvetvovať a nadobudol kompaktný tvar. Tento rez je kľúčom k bohatému plodeniu, pretože rastlina kvitne na koncoch výhonkov.

Kým sa nevytvorí koruna, je žiaduce prestať sa pokúšať o kvitnutie rastliny. Aby sa konáre vyvíjali rovnomerne, je potrebné raz týždenne otočiť kvetináč o 30-40 stupňov. Je vhodné to urobiť pri každom zalievaní. Ak však rastlina začala tvoriť púčiky, otáčanie sa zastaví, aby kvety neopadali.

Tvorba púčikov si vyžaduje teplotu +13 až +19 °C. Pri prvom kvitnutí by mali zostať len 3-4 kvety - mladá rastlina nebude schopná vytvoriť viac plodov, aj keď bude intenzívne kŕmená. Pri každom ďalšom kvitnutí by mali zostať ďalšie dva vaječníky.

Citrón si vyžaduje opeľovanie včelami, ktoré sa v miestnosti nenachádzajú. Kvetinárka preto bude musieť túto funkciu vykonať sama: opatrne preniesť peľ mäkkou kefkou alebo vatovou tyčinkou. Počas opeľovania musia byť kvety úplne otvorené.

Kontrola škodcov

Citróny sú často napádané roztočmi. Svedčia o tom tenké pavučiny na listoch a ich opadávanie. Mali by sa používať špeciálne prípravky alebo ľudové prostriedky, ako napríklad roztok cesnaku a cibule.

Antraknóza je najčastejšou chorobou citrusov. Spôsobuje ju mikroskopická huba a prejavuje sa žltnutím a opadávaním listov a odumieraním konárov. Môže sa liečiť 1 % Bordeauxskou tekutinou, ale pred postrekom by sa mala rastlina vyniesť von.

Užitočné rady. Vytvorte priaznivé podmienky, udržujte optimálne teplo, svetlo a vlhkosť - a potom rastlina neochorie.

Objednajte si zdravé a tvarované sadenice citrónov od spoločnosti GradinaMax a pestujte si citróny doma, vychutnávajte si ich chuť a vôňu, používajte a užívajte si!

Zverejnené: 19 sep 2024
Prehľadov: 58
(Hlasov: 0, Rebríček: 0)
Nechať recenziu
Známka
Pridať jeden alebo viac súborov
    mc visa dhl dpd 123kurier