Malina-jahoda, tibetská malina, ružová malina - to sú rôzne názvy pre tú istú rastlinu. Nie je to hybrid malín a jahody ale o osobitný druh bobúľ, ktorý sa do našich záhrad dostal z Ázie. Rastlina je vzácna a nevyskytuje sa v každej oblasti. Preto sa oplatí zistiť si o nej viac informácií.
Ako to vyzerá
Malinovo-jahodové kríky vyzerajú ako bežné maliny. Majú sivohnedé stonky pokryté tŕňmi a mierne chlpaté. Listy sú zložené, majú podobnú štruktúru ako listy ruží, na okrajoch sú rozstrapkané. Na koncoch výhonkov kvitnú malé biele kvety, ktoré sa neskôr premenia na bobule s priemerom asi jeden centimeter, tvarom podobné malinám. Keď bobule úplne dozrejú, zmenia farbu na červenú.
Prečo rastlina
Malina-jahoda je rastlina, ktorá sa ľahko pestuje. Rýchlo zakoreňuje, dobre prezimuje a ľahko sa rozmnožuje potomstvom. Jej húštiny sú krásne v každom ročnom období, ale obzvlášť pôsobivo vyzerajú, keď sú pokryté bobuľami. Plody sa neskrývajú pod listami - sú jasné, dobre viditeľné a ľahko sa zbierajú.
Malinová jahoda sa dobre uplatní ako živý plot vysoký maximálne jeden meter. Rastie rýchlo a vytvára husté, tŕnisté húštiny. Na jeseň, keď sa listy sfarbia do fialova a okrova, vyzerá výsadba fantasticky a môže konkurovať obľúbeným okrasným kríkom, ako sú napr drieň alebo tavola.
Ovocie chutí ako jahody, ale má jemnú malinovú príchuť.
Ako sadiť
Ružové maliny majú rady slnečné stanovištia a môžu byť vysadené na plnom slnku a pri stene orientovanej na juh.
Kríky sa vysádzajú do samostatných jám alebo priekop, pričom sa dodržiava vzdialenosť 70 cm medzi rastlinami a 150 cm medzi radmi.
Tibetská malina je nenáročná na pôdu, ale nemá rada silnú kyslosť. Najlepšie rastie v úrodnej, dobre odvodnenej pôde, preto by sa do jamiek mal pridávať humus alebo kompost.
Maliny nevysádzajte tam, kde stagnuje voda - ich korene môžu zahnívať.
Je lepšie sadiť na jeseň, aby sadenice stihli zakoreniť pred chladným počasím. Po vysadení ich výdatne zalievajte a nezasypávajte zeminou.
Starostlivosť
Pravidelne zalievajte, najmä počas horúčav, ale nedovoľte, aby voda stagnovala.
V prvom roku častejšie odstraňujte burinu a uvoľňujte vrchnú vrstvu pôdy, aby ste umožnili lepší prístup vzduchu ku koreňom.
Mladé rastliny je vhodné mulčovať rašelinou alebo humusom, aby sa udržala vlhkosť a zastavil rast buriny. Po 2 - 3 rokoch budú maliny rásť a burina už nebude predstavovať problém.
Od skorej jari prihnojujte rastliny organickými látkami alebo komplexným minerálnym hnojivom bez obsahu chlóru. Od polovice leta znížte množstvo dusíka a uprednostnite hnojivá s vysokým obsahom fosforu a chlóru.
Na jeseň odrežte výhonky, ktoré sa urodili, a ponechajte tohtoročné výhonky na prezimovanie - budú tvoriť bobule v budúcej sezóne.
Užitočné tipy
Stonky malín sú pokryté ostrými tŕňmi, preto je pri práci s nimi dôležité chrániť si ruky. Aby ste sa vyhli bodnutiam a škrabancom, jednoducho si nasaďte plátenné a pogumované rukavice.
Postupom času začnú kríky vytvárať množstvo nových porastov a šíria sa všetkými smermi. Aby ste nemuseli bojovať s ďalšími rastlinami, je dobré obmedziť rast kríkov vykopávaním ochranných sietí počas výsadby.
Škodcovia a choroby
Tibetské maliny, podobne ako bežné maliny, môžu byť choré a trpieť škodcami. Predovšetkým sú pre ňu nebezpečné
hraboše a chrobák malinový, ktorí ničia listy a kvety.
Na koreňoch sa niekedy objavuje bakteriálna rakovina - ide o infekčné ochorenie, ktoré postihuje mladé a oslabené
kríky. Choré rastliny by sa mali spáliť, pretože bakteriálna rakovina sa nedá vyliečiť.
Ak sa na listoch objavia hnedé škvrny, znamená to, že maliny sú choré na antraknózu a vyžadujú si postrek prípravkami
s obsahom medi.
Pred škodcami zachránia organofosforové pesticídy.
Ako použiť úrodu
Bobule sú chutné čerstvé, ale existujú aj odrody s horkosťou. Tibetské maliny sa používajú na výrobu chutných džemov,
marmelád a kompótov, bobule sa roztlačia s cukrom a zmrazia. Plne zrelé plody sú vhodné na konzumáciu, nezrelé plody
nemajú žiadnu chuť a vôňu, rovnako ako bežné maliny.
Plody malín Rosolistnaya sú nielen príjemné na chuť, ale aj užitočné:
- cievne steny sú silnejšie a pružnejšie;
- priaznivo ovplyvňujú zloženie krvi;
- zlepšujú imunitný systém;
- zabraňujú prechladnutiu.
Maliny-jahody sú ozdobou miesta a zdrojom chutných plodov. Osloví milovníkov záhradnej exotiky a môže byť skvelým doplnkom krajinného dizajnu.