Ak sa im v lete poskytne správna starostlivosť, budú rásť a kvitnúť na tom istom mieste 10 alebo dokonca 15 rokov a popínavé ruže a záhonové ruže môžu vydržať ešte dlhšie. Správna starostlivosť o ruže v lete na pozemku alebo v záhrade im umožňuje kvitnúť počas celej sezóny. Nie je potrebné prijímať žiadne zložité opatrenia. Letná práca v ružovej záhrade zahŕňa niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré pozná každý majiteľ pozemku.
Zalievanie ruží v lete
V horúcom počasí je potrebné rastliny zalievať každý deň. Ako sa však starať o ruže počas celého leta? Potrebujú časté zalievanie? Ruže majú rady vodu. Mali by sa polievať, keď pôda vyschne. Mladé rastliny potrebujú vodu najmä počas prvého a druhého roka. V suchej pôde prestávajú rásť a vysychajú. Na starých kríkoch, ktoré sa nechávajú bez zalievania, sa kvety zmenšujú a listy opadávajú. Počas letného zalievania by sa na každý dospelý ker malo naliať približne 10 litrov vody. Krovité a popínavé druhy sa zalievajú ešte výdatnejšie. Zalievanie sa vykonáva ráno. Ak ju vykonáte večer, vlhkosť sa z pôdy odparí a usadí sa na listoch, čo nakoniec povedie k výskytu múčnatky. Po vstrebaní vody by sa mala pôda mierne uvoľniť do hĺbky približne 5 cm. Zároveň sa odstráni burina. Pravidelné a svedomité odstraňovanie buriny v ružovej záhrade je nevyhnutné - burina odoberá veľa živín a vody, vysušuje pôdu a podporuje výskyt chorôb.
Hnojenie
Starostlivosť o ruže na jar začína hnojením kríkov močovinou. Dusík umožňuje rastlinám rýchlejší vývoj mladých výhonkov.
Cieľom letného hnojenia je však zabezpečiť bujné kvitnutie. V júni a júli sa naplno minerálne hnojivá ako je Kristalon, Nitrofoska (15-20 g na krík), kravský trus 1:10, vtáčí trus 1:20 (5 litrov na krík), Organic Mix (4 polievkové lyžice na krík). Hnojivá sa aplikujú každých štrnásť dní, pričom sa striedajú organické a minerálne. V auguste sa organické hnojivá prestávajú používať. Ak sa to neurobí, kríky kvôli nadbytku dusíka neprežijú zimu. Od začiatku augusta do polovice septembra je potrebné aplikovať do pôdy dvakrát superfosfát a dvakrát dusičnan draselný po 15 g na krík.
Prerezávanie ruží
Ružové kríky sa strihajú nielen na jeseň, ale aj v lete. Cieľom jesenného rezu je pomôcť rastlinám prezimovať. Výhonky sa vtedy skracujú až takmer ku koreňu. Letná starostlivosť o ruže sa od jesennej líši - odstraňujeme len konce mladých výhonkov. Vďaka tomu sa môžete tešiť z krásneho a dlhotrvajúceho kvitnutia.
Moderné odrody ruží opäť kvitnú v auguste a niektoré majú tretiu alebo dokonca štvrtú vlnu kvitnutia. Po skončení prvej vlny by sa mali všetky zvädnuté kvety odrezať. V opačnom prípade sa nové kvetné púčiky objavia oveľa neskôr. Odrežte každý výhonok, na konci ktorého je zvädnutý kvet nad 2-3 listami, kúsok nad dobre vyvinutým púčikom. Čoskoro z neho vyrastie mladý výhonok a vykvitne. Po zvädnutí výhonkov druhej vlny sa kvety z nich tiež odstrihnú, aby sa urýchlil výskyt tretej. Pri tomto ošetrení ruže kvitnú nepretržite až do samotných mrazov. Ak letný rez nevykonáte, ďalšia vlna kvitnutia sa oneskorí o 2 - 3 týždne.
Pozor!
Odrody parkových ruží, ako napríklad Ferdinand Pichard, Chippendale, Annie Duprey a niektoré ďalšie kvitnú len raz. V takom prípade je lepšie ich v lete nestrihať. Na jeseň kvety nahradia nápadné šípky, ktoré budú zdobiť ker počas celej zimy.
V lete orežte všetky konáre:
-
bez kvetov;
-
zahusťuje stred kríka;
-
chorý a slabý.
V júni sa na spodnej časti rastliny objavia výhonky, ktoré sú oveľa väčšie, dlhšie, hrubšie a silnejšie ako ostatné. Tieto výhonky je potrebné skrátiť na polovicu, inak nestihnú dozrieť a cez zimu vymrznú. Ak je ruža štepená, môžu sa objaviť divoké výhonky zo zeme alebo z časti pod koreňom podpníka. Tieto výhonky rastú veľmi rýchlo a od ostatných sa líšia tým, že majú jemnejšie a bledšie listy. Odstráňte ich čo najskôr. Ak to neurobíte, rastlina zoslabne a nebude prezimovať. Divoké výhonky je lepšie odrezať nie na úrovni zeme, ale o niečo nižšie. Na tento účel odkopnite zeminu z koreňového krčka a divoké výhonky odstrihnite pri báze.
Kontrola škodcov a chorôb
Hlavným nepriateľom väčšiny ruží je múčnatka. Ide o nebezpečné hubové ochorenie, ktoré môže rastlinu zničiť v priebehu niekoľkých týždňov. Možno sa jej zbaviť pomocou Bordeauxovej kvapaliny alebo Tiovit Jet. V prípade výskytu škodcov (červený pavúk, mšice, listové závitovky, húsenice) sa starostlivosť o ruže na pozemku a v záhrade dopĺňa postrekmi Carbofos alebo Batryder.
Podeľte sa v komentároch o to, ako sa staráte o svoje ruže v lete, ako ich zalievate, čím ich hnojíte. Zrezávate zvädnuté kvety, aby boli kvety sviežejšie a dlhotrvajúce? Vaše skúsenosti sú veľmi dôležité pre začínajúcich milovníkov kvetov, ktorí si zakladajú svoju prvú ružovú záhradu v živote!