Múčnatka postihuje väčšinu kvetov, ale ruže ňou trpia obzvlášť silno. Choroba je nebezpečná, ale ak sa včas prijmú správne opatrenia, rastliny sa dajú zachrániť. Prašivá pleseň je skupina bežných chorôb rastlín vrátane ruží pestovaných v záhradách, skleníkoch a v interiéri. Našťastie poskytuje charakteristické, jasné príznaky, takže chorobu možno ľahko identifikovať a rýchlo zlikvidovať.
Príznaky múčnatky ruží a príčiny jej vzniku
Najcharakteristickejším príznakom múčnatky ruží je biely výkvet na stonkách, listoch, púčikoch, kvetoch a dokonca aj na tŕňoch. Spočiatku je kvet voľný a svetlý, pripomínajúci pavučinu. Postupne sa stáva hustejším, sivým alebo hnedým. Niektoré odrody s hustými, kožovitými listami môžu byť pokryté aj červenými škvrnami alebo krúžkami, ktoré pripomínajú mozaiku. Odrody s jemnejšími stonkami a listami sa rýchlo pokryjú hustým, sivým plstnatým porastom, listy zasychajú a opadávajú. Prvé príznaky sa môžu objaviť už v máji a choroba vrcholí v auguste.
Podobné príznaky sa vyskytujú aj pri múčnatke. Líšia sa farbou kvetu - je sivý, niekedy až fialový. Pri múčnatke je kvet len na spodnej strane listov. Pri pravej múčnatke sa kvet vyvíja na hornom povrchu, pokrýva stonky a púčiky. Spóry choroby prežívajú zimu v štrbinách kôry, pod šupinami spiacich púčikov, na opadaných listoch a v hornej vrstve pôdy. Keď sa teplota a vlhkosť vzduchu stanú vhodnými, spóry sa prebudia k životu. Vznikajú z nich tenké útvary - silikóny, ktoré rýchlo rastú. Pre ľudské oko vyzerajú ako biely povlak.
Dôležité informácie
Optimálne podmienky pre vývoj spór múčnatky ruží sú teplé počasie cez deň a chladné počasie v noci v kombinácii s vysokou vlhkosťou vzduchu.
Riziká spojené s múčnatkou na ružiach
Rastliny napadnuté touto chorobou rýchlo strácajú svoju krásu. Listy opadávajú, stonky sa pokrývajú bielou plsťou a ohýbajú sa. O kvitnutí nemôže byť ani reči - chorá ruža úplne prestane tvoriť púčiky. Na jeseň rastlina stráca silu a v zime zamrzne. Veľkokveté odrody trpia obzvlášť ťažko - ich jemné listy sú voči infekcii málo odolné.
Boj proti múčnatke na ružiach
Priebeh choroby bude agresívnejší, ak sú kvety vysadené v pôde bohatej na dusík a chudobnej na vápnik. V skleníkoch môže prepuknutie choroby spôsobiť nedostatok svetla, zlé vetranie a rýchle zmeny teploty - všetky tieto faktory oslabujú imunitu rastlín. Na zvýšenie odolnosti jemných odrôd voči chorobám ich možno postriekať imunomodulátormi.
Ako bojovať proti múčnatke na ružiach?
Ak spozorujete biely kvet, použite fungicíd, napríklad Tiovit Jet. Chráni nielen pred múčnatkou ruží, ale ničí aj roztoče. Prípravok obsahuje koloidnú síru. Je smrtiaci pre mikroskopické huby vo všetkých štádiách ich vývoja. Aby sa patogén zničil, musí sa prípravok dostať priamo na kvetenstvo. Tiovit Jet je účinný najmä pri teplotách nad +25 °C. Môže sa použiť štyrikrát za sezónu. To je dostatočné na to, aby boli ruže úplne chránené. Na druhej strane Topaz je fungicíd najnovšej generácie. Preniká do rastlinných tkanív a nie je odplavovaný dažďom, pričom si zachováva schopnosť ničiť spóry a trichómy počas 10 až 14 dní. Ak synoptici predpovedajú dlhé dažde, Topaz sa môže použiť ako prevencia.
Domáce lieky na múčnatku
Dobré výsledky prinášajú preventívne spreje. Hneď po otvorení ruží na jar ich môžete postriekať 2,5 % roztokom síranu meďnatého a pred zimným zakrytím 3 % roztokom síranu železitého.
Ako chrániť záhradu pred múčnatkou ruží?
Sú vaše ruže často choré? Podeľte sa o svoje tajomstvá ochrany kvetov pred touto bežnou chorobou v komentároch - vaše skúsenosti budú pre našich čitateľov veľmi užitočné! Viac informácií o tom, ako chrániť kráľovnú kvetov pred chorobami, nájdete v krátkom videokurze nášho odborníka. Investujte niekoľko minút - nebudete ľutovať!