Magnólia je najstarší kvitnúci strom na Zemi. Jej história siaha do kriedy a treťohôr. Magnólie prežili mnoho epoch a boli svedkami neuveriteľných zmien v prírode a podnebí. Dodnes si tieto stromy zachovali svoju krásu, odolnosť a neuveriteľnú schopnosť byť opeľované skôr chrobákmi ako včelami, ktoré v čase kvitnutia magnólií ešte spia.
Charakteristika rastlín
Kvitnúca magnólia je skutočným zázrakom prírody. Jej pôvabné ružové, fialové alebo krémové kvety otvárajú svoje okvetné lístky nezvyčajne skoro a často sa na konároch vyskytujú spolu s neroztopeným ľadom. Tento nádherný pohľad je fascinujúci, dáva nádej do budúcnosti a radosť z pohľadu na prebúdzajúcu sa prírodu.
Mnohí ľudia snívajú o tom, že budú mať vo svojej záhrade magnóliu. Jej teplomilná povaha však nie vždy umožňuje splniť takéto sny. Vo voľnej prírode žijú magnólie v miernom pobrežnom podnebí. Pre milovníkov exotiky je tu však dobrá správa - objavili sa odrody odolné voči chladu, ktoré sa tu môžu dobre rozvíjať a kvitnúť, s našimi chladnými zimami.
Druhy magnólie, ktoré možno pestovať v chladnom podnebí:
-
M. Siebold je ker alebo strom s veľkými listami. Kvety sú mliečne so svetlými tyčinkami.
-
M. acuminata je rastlina s veľkými listami, ktorá kvitne proti listom. Kvety sú biele so žltými a zelenkavými škvrnami.
-
M. veľkolistý je obrovský, až 18 m vysoký strom s obrovskými (až metrovými) listami a nádhernými bielymi kvetmi.
-
M. cobus je druh odolný voči chladu s takmer bielymi kvetmi, ktoré kvitnú pred listami.
-
M. sulanja je impozantný strom, ktorý dosahuje výšku až 5 m a má jasne ružové zvončekovité kvety, ktoré sa otvárajú skoro na jar. Kvety môžu dosahovať priemer 20 cm.
-
M. ľaliovokvetý je krásny druh so svetlofialovými kvetmi, ktoré sú na vnútornej strane bledé. Vyzerajú ako ľalie a otvárajú sa na holých konároch.
-
M. Lebneri je ker, ktorý kvitne ešte pred otvorením listov obrovskými ružovými alebo bielo-krémovými kvetmi s úzkymi okvetnými lístkami.
Aby magnólia nevymrzla a kvitla dlhé roky, je dôležité vybrať vhodné miesto na výsadbu a zabezpečiť jej správnu starostlivosť.
Kľúčom k úspechu je správne umiestnenie
Magnólia miluje svetlo, ale nie priame slnečné svetlo. Ideálne je pre ňu miesto, ktoré je ráno a večer osvetlené, ale na poludnie je uzavreté pred spaľujúcimi lúčmi.
Rastlina neznáša silný vietor, preto jej vyberte miesto chránené pred prievanom, napríklad v blízkosti domu alebo iných stromov. Ideálne je, ak je na mieste živý plot odolný voči vetru ihličnanov stromov, ako sú tuje alebo smreky.
Magnólia má zároveň dlhé rozvetvené korene a rozložitú korunu a potrebuje veľa priestoru, preto by sa nemala vysádzať príliš blízko iných veľkých stromov, ako napr. gaštany a budovami.
Pôda by mala byť kyprá, výživná, s dobrou drenážou. Treba sa vyhnúť vápenatým alebo zasoleným oblastiam.
Pravidlá a termíny výsadby
Skúsení záhradníci odporúčajú výsadbu v septembri až októbri, aby sa rastliny zakorenili ešte pred príchodom zimy.
Ako zasadiť magnóliu:
-
Vykopte jamu dvakrát širšiu a dvakrát hlbšiu, ako je koreňový systém sadenice.
-
Na dno uložte keramzit, drvené tehly alebo kamienky vo vrstve 15 cm, potom piesok 10 cm, zhnitú organickú hmotu 15 cm a opäť vrstvu piesku 10 cm.
-
Zmiešajte rašelinu, piesok a záhradnú zeminu a vyplňte dieru týmto substrátom.
-
Ak sú korene odrezkov obnažené, namočte ich do vody s biostimulátorom a potom ich ponorte do hustého roztoku obyčajnej hliny. Sadenice v nádobách nepotrebujú ošetrenie koreňov.
-
Nainštalujte podporný kolík.
-
Rastlina by mala byť umiestnená tak, aby koreňový krčok zostal na úrovni pôdy alebo mierne pod ňou.
-
Vyplňte jamu pripravenou zeminou, každú vrstvu utlačte a výdatne zalejte.
Starostlivosť o mladé a dospelé rastliny
V prvom roku stromček pravidelne zalievajte, najmä počas suchého počasia. Okruh kmeňa by mal byť vlhký, ale nie stojatý. Odstráňte burinu a opatrne uvoľnite pôdu, aby ste nepoškodili korene.
Počas prvých 2 rokov sa nevyžaduje žiadne kŕmenie. Od tretieho roku prihnojujte na jar dusíkatými hnojivami, v lete superfosfátom a na jeseň síranom draselným.
Magnólie nie je potrebné strihať, ale suché a poškodené konáre je možné odstrániť. Mladé sadenice potrebujú na zimu úkryt. Keď príde chladné počasie, prikryte kruh kmeňa a kmeň smrekovými vetvami, rašelinou alebo agrovláknom.
Pôvabná magnólia je strom s jedinečnou históriou, svedok dlhého života na zemi. Jej vysadením do záhrady vnesiete do svojej záhrady kúsok starobylej krásy a kúzla.
Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete vypestovať luxusnú magnóliu, ktorá bude svojimi nádhernými kvetmi imponovať mnoho rokov.