Starostlivosť o ruže po odkvitnutí pozostáva najmä zo strihania a hnojenia. Rez pomáha obnoviť dekoratívnosť kríka a opäť stimulovať kvitnutie, ak má odroda túto vlastnosť. Hnojivá zasa vyživujú rastlinu a ovplyvňujú jej vitalitu.
O kráľovnú záhrady sa počas sezóny staráme v tomto poradí: najprv prerezávanie, potom hnojenie, následne kyprenie pôdy, mulčovanie a v prípade potreby ochrana proti hubovým chorobám a škodcom, z ktorých hlavným je mšice.
Ako zastrihnúť ružu po odkvitnutí?
Ruža je "naprogramovaná" na rozmnožovanie semenami, takže po skončení kvitnutia sa všetka energia nasmeruje na tvorbu plodov. Po vytvorení plodov sa kvitnutie zastaví, pretože rastlina v ňom už nevidí zmysel. Preto ak chceme nové kvety - okamžite odstránime odkvitnuté kvetenstvo. Ruža potom v závislosti od druhu buď vytvorí nové púčiky, alebo vytvorí nové výhonky.
Rez ruží po odkvitnutí je potrebný pre všetky druhy týchto kríkov:
-
Kytičkové ruže - odstránenie kvitnúcich kvetenstiev stimuluje opätovné nasadenie púčikov, pretože ide o nepretržite kvitnúci druh;
-
miniatúrne ruže - prerieďovanie kríkov poskytuje prevenciu chorôb a stimuluje opätovné kvitnutie;
-
veľkokveté ruže - odporúča sa selektívne zastrihávať končeky výhonkov, keď vädnú, aby rastlina neoslabla v dôsledku tvorby plodov;
-
Anglické ruže a iné kríky - je potrebné zastrihnúť zvädnuté stonky, aby sa obnovila ozdobnosť kríka a podporili sezónne výhonky, ktoré budú kvitnúť v nasledujúcom roku;
-
popínavé ruže - v lete je potrebné odstrániť nielen zvädnuté kvetenstvo, ale aj celé zvädnuté staré výhonky, pretože sa na nich už nevytvoria púčiky.
Všeobecné pravidlá strihania: používajte len ostré nástroje s čistými čepeľami; vrcholy výhonkov strihajte k najbližšiemu listu; nový výhonok bude rásť v rovnakom smere ako ponechaný vrchný list.
Čím by som mal hnojiť ruže po odkvitnutí?
Ruže spotrebujú veľa energie na kvitnutie a potrebujú minerálne alebo organické hnojivá obsahujúce kompletnú sadu NPK. Po prerezaní môžete kríky prihnojiť pod koreňmi aj listami roztokom popola (pohár zaliaty litrom vriacej vody a po vychladnutí vyliaty do vedra s vodou) a akéhokoľvek rozkladajúceho sa organického materiálu, ktorý je zdrojom dusíka. Ak nemáte čas pripraviť si výživné nálevy sami - použite hotové hnojivá pre ruže, čo je veľmi pohodlné a vyhnete sa problémom.
Všeobecné pravidlá hnojenia ruží:
-
hnojivá aplikujte po zalievaní, hnojivá rozpustné vo vode súčasne so zalievaním;
-
Najlepší čas na hnojenie je skoro ráno, neskoro večer alebo počas zamračených dní;
-
pred zalievaním nevyhnutne uvoľnite pôdu pod kríkom;
-
Aby sa pôda udržala v optimálnom stave, je lepšie udržiavať koreňovú zónu ruží pod mulčovaním, napríklad kôrou ihličnanov.
Podeľte sa v komentároch o svoje skúsenosti so strihaním a hnojením ruží - určite budú užitočné pre tých, ktorí plánujú svoju prvú ružovú záhradu. Tento krátky sprievodca určite uľahčí starostlivosť o ruže aj začínajúcim záhradkárom!