Jesenná výsadba ruží - tajomstvá úspešného zakorenenia
Ruže sú právom považované za kráľovné záhrady. Okrášlia každý vysadený pozemok, pomáhajú podčiarknuť architektonický dôraz a atmosféru záhrady. Ale každá ružová záhrada, aj tá najluxusnejšia, sa raz začínala výsadbou mladých sadeníc.
Jeseň je najlepší čas na výsadbu sadeníc ruží. Na jar problém predpovedať počasie. No september a október, to je iná vec. Vtedy je počasie stabilné, je teplo, ale nie horúco. Pôda a vzduch sú vlhké. To sú vynikajúce podmienky pre rast koreňov. Preto sa jesenné sadenice stihnú výborne zakoreniť a nestrácajú energiu na nárast väčšieho počtu listov, nepotrebný v prvej sezóne.
Plusy jesennej výsadby ruží
Na jeseň sú v predaji tie najlepšie sadenice, naštepené na podpníkoch ešte minulý rok. To znamená, že vek týchto sadeníc je viac ako rok.
Prísne časové obmedzenia na konci záhradnej sezóny neexistujú, - to na jar musíte treba stihnúť ruže zasadiť skôr, ako sa “prebudia” očká. Ale prácu v záhrade treba ukončiť minimálne mesiac pred nástupom stabilne chladného počasia.
Sadenice ruží sa v našom internetovom obchode predávajú s uzavretým koreňovým systémom, takže ich výsadbou môže byť poverené aj dieťa. Ťažké zemné práce budú spojené iba s prípravou výsadbovej jamy.
Prípravné práce
Úspešnosť tohto počínania závisí do značnej miery od výberu miesta a prípravy pôdy. Ruže milujú svetlo, najmä ranné svetlo. Ak ich vysadíte v tieni, kríky sa vytiahnu, budú slabo kvitnúť, nebude sa na nich vytvárať pekné bohaté lístie. Výnimkou sú niektoré odrody popínavých ruží, šľachtené na vertikálne zazeleňovanie v tienistých zákutiach. Dobre kvitnú ako na slnku, tak v tieni.
Dostatočne veľkú jamu určenú na výsadbu ruže je treba prekopať a na každý meter štvorcový pridať pol vedra komplexného organického hnojiva, do ktorého sme pridali niekoľko pohárov popola. Popol obsahuje veľa draslíka a stopových prvkov. Počas jesennej výsadby aplikovať dusíkaté hnojivá nie je nutné.
Výsadba ruží do voľnej pôdy
Na vysadenie sadeníc v kontajneri stačí vykopať jamu, ktorá je o 20 - 25 centimetrov väčšia než koreňová sústava ruže, zasypať ju kvalitným substrátom a sadenicu opatrne preložiť do výsadbovej jamy, tak aby sme nepoškodili jej korene.
Zloženie substrátu môže byť napríklad takéto:
1 diel rašeliny;
1 diel komplexného organického hnojiva;
1 diel vrchnej úrodnej vrstvy záhradnej pôdy;
akékoľvek komplexné hnojivo na ruže a kvety podľa pokynov.
Po výsadbe ruže hojne zalievame. Ak začnú na sadenici bujne rásť listy a je priveľmi teplá jeseň, možno rastliny dočasne zatieniť strieškou.
Po zalievaní je potreba krík ešte raz nakopcovať, aby koreňový krčok a miesto štepenia bezpečne prikryla zem, čo zamedzí rastu koreňov zo štepu a podporí rast odrodových výhonkov zo spiacich očiek.
Výsadba popínavých ruží popri stenách
Pri výsadbe sadeníc popínavých ruží popri stenách a múrov sa výsadbová jama vykopáva tak, aby bol rast koreňov nasmerovaný smerom od opornej konštrukcie, kde by bola ich výživa obmedzená.
Aby sa na sadenici aktívne rozrastal koreňový systém, je treba 2-3 dni po jesennom vysadení ruží pôdu prekypriť do hĺbky 3 cm a samotný ker by mal byť nakopcovaný až po spodné časti výhonkov, do výšky 10-20 cm. V prvom roku, a tým viac v zime, sadenice nestriháme.
Sme si istí, že väčšina našich čitateľov už má na svojich záhradkách ruže. Nech sa páči, môžete sa s nami v komentároch podeliť o svoje tajomstvá výsadby a úspešného zazimovania kráľovských kríkov.