Jablone, čerešne, slivky a iné stromy kôstkoviny v tvare stĺpov sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí snívajú o ovocnom sade, ale majú naň málo miesta. Ich kompaktná veľkosť umožňuje pestovať ovocné stromy na balkónoch, terasách a malých dvoroch.
Citrusové stromy - možno ich použiť aj v kontajnerovej záhrade - väčšina z nich je schopná rásť a plodiť mnoho rokov v obmedzenej pôde.
Výsadba
Stĺpovité stromy sa presádzajú do nádob skoro na jar pred začiatkom vegetačného obdobia alebo na jeseň pred nástupom chladného počasia. Počas prvých dvoch alebo troch rokov života rastliny postačuje nádoba s objemom 10 až 15 litrov. Potom by sa mala presadiť do väčšej nádoby s objemom 25 až 30 litrov.
Ak budú stromčeky pestované na balkóne, je lepšie použiť plastové nádoby - sú ľahšie ako keramické. Svetlé nádoby sa menej zahrievajú, čím sa zabráni prehriatiu a rýchlemu vysychaniu pôdy v lete.
Stromy v kontajneri by mali mať aspoň šesť hodín slnečného svetla denne - to im umožní dobre rásť a plodiť. Najlepšie je umiestniť kontajnerový sad na južnú alebo juhovýchodnú stranu. Mal by byť dobre vetraný, ale prievan je nežiaduci.
Ako presadiť sadenicu:
-
Odtok umiestnite na dno nádoby.
-
Rozprestrite kopec zeminy.
-
Umiestnite odrezky a rozprestrite korene.
-
Naplňte kvetináč zeminou, pričom koreňový krčok nechajte na úrovni zeme.
-
Zalejte hojne vodou pri izbovej teplote.
Substrát si môžete pripraviť sami zmiešaním rašeliny so záhradnou zeminou v pomere 9:1. Na každých 10 l zmesi je vhodné pridať 20 g komplexného minerálneho hnojiva.
Starostlivosť
Počas prvých rokov života a v horúcom počasí by sa mali rastliny v kvetináčoch často zalievať a nemali by vysychať. Hydrogél pomôže udržať vlhkosť v pôde.
Tip. Pôdu v nádobe je lepšie mulčovať, aby sa zabránilo vzniku buriny a znížilo sa odparovanie vlhkosti.
Hnojivá sa používajú od druhého roku. Dusík je vhodné hnojiť na jar pred kvitnutím. V lete sú potrebné draselné a fosforečné hnojivá, ktoré pomáhajú stromu dobre nasadiť plody. Na jeseň sa aplikujú draselné hnojivá na prípravu na obdobie vegetačného pokoja.
Charakteristika plodov
Stĺpovité jablone rodia na krátkych konároch vyrastajúcich priamo z kmeňa. Každá plodná vetva žije najviac tri roky, potom zostarne a odumrie. Preto sa u dospelých rastlín jablká netvoria po celej dĺžke, ale len v hornej časti. Staré jablone vôbec neplodia, pretože so zastavením rastu kmeňa sa už nevytvárajú nové letokruhy. V takýchto prípadoch by sa mal vykonať zmladzovací rez.
Vytváranie stĺpovitých stromov
Stĺpovité stromy sa získavajú štepením plodnej odrody na trpasličí odnož. Pri tejto technike strom nedosahuje výšku viac ako 1,5 - 2 metre a vytvára sa z neho jeden kmeň s krátkymi plodonosnými vetvami.
Ak sa na strome objavia silné bočné výhonky, mali by sa odstrániť.
Časom, keď sa všetky plody presunú na vrchol, treba vykonať zmladzovací rez: kmeň skráťte vo výške 50 cm a z rozvinutých bočných konárov ponechajte najsilnejší výhonok a nasmerujte ho vertikálne nahor. Zvyšné konáre by sa mali odstrániť, inak sa nemusí dostaviť plodenie
Umelé opeľovanie
Ovocné stromy na balkóne bytu v meste môžu bohato kvitnúť, ale neplodia. To znamená, že v blízkosti nie je opeľujúci hmyz. Situáciu možno napraviť umelým opeľovaním. Na tento účel vezmite štetec a prenášajte peľ z kvetu na kvet.
Tip. Existujú samoopelivé odrody stĺpovitých stromov. Tie sú v mestských podmienkach lepšie ako krížom opelené odrody.
Hibernácia
Stromy môžete nechať prezimovať na balkóne, ak teplota neklesne pod +10 °C. Problémom pri kolóniových stromoch je zmrznutie vrcholu, ktoré spôsobuje, že v nasledujúcom roku namiesto plodenia rastú bočné výhonky.
Ak sa očakávajú zimné mrazy, je lepšie umiestniť nádoby so stromčekmi do chladnej miestnosti, ktorá nezamŕza. V paneláku to môže byť aj schodisko pri vchode, na vidieku garáž alebo nevykurovaná veranda.
Ochrana pred chorobami a škodcami
Pravidelne kontrolujte svoj strom, aby ste včas odhalili a odstránili problémy. Jabloň v kontajneroch môže byť domovom mšiek, mravcov a iného hmyzu, ktorý môže poškodiť kvetné púčiky, listy a kmeň. Na ich reguláciu možno použiť insekticídy, ktoré si môžete objednať aj v našom obchode.
Najnebezpečnejšou z týchto chorôb je múčnatka. Aby ste predišli múčnatke, zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastliny a udržujte optimálnu vlhkosť. Ak sa objaví múčnatka alebo iné hubové ochorenia, použite fungicídy.
Pestovanie stĺpovitých stromov v nádobách je skvelý spôsob, ako si vytvoriť vlastnú minizáhradku bez toho, aby zaberala príliš veľa miesta. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov môžete zbierať chutné ovocie a vychutnávať si krásu stĺpovitých stromov.