Kvetinárstvo oceňuje zamat pre jeho žiarivé a dlhotrvajúce kvety a schopnosť odpudzovať škodlivý hmyz svojou špecifickou vôňou. Ochranné vlastnosti aksamietnice sa dajú využiť v záhrade a skleníku.
Čo odrádza
Zamatový list odrádza cicavých a hryzavých škodcov. Ak kvety vysadíte pozdĺž záhonov alebo medzi iné rastliny, zmiznú odtiaľ
-
blchy,
-
skladby
-
chyby,
-
Chrobák zemiakový.
Voňavé kvety vysadené po obvode záhonu ochránia cibuľu a mrkvu pred muchami, kapustu pred húsenicami a jahody, baklažány, uhorky a paradajok proti celému zoznamu škodcov. Fytoncídy uvoľňované všetkými časťami rastliny ničia baktérie vo vzduchu a v pôde.
Zamatovka je veľmi užitočná, keď sú záhony napadnuté háďatkami. Tento malý škodca sa nedá vyhubiť chemickými prostriedkami. Ak chcete vyčistiť plochu od háďatiek, zasaďte aksamietnicu. V lete toxické látky uvoľňované jeho koreňmi zabijú všetky háďatká.
Ochrana kapusty pred húsenicami
Tagetis vytvára neviditeľnú bariéru pre motýle, ktoré ohrozujú úrodu kapusty. Bielokôrovky kladú vajíčka na listy kapusty a vyliahnuté húsenice dokážu v priebehu niekoľkých dní rozhrýzť hlávky kapusty. Ak do uličiek záhonu s kapustou vysadíte aksamietnicu, škodcovia odletia, aby si našli iné miesto na kladenie vajíčok.
Mrkvové a cibuľové mušky
Mnohí ľudia sadia mrkvu a cibuľu vedľa seba, aby ich chránili pred škodcami. Existuje však účinnejší spôsob, ako odradiť cibuľové a mrkvové mušky. Sametky vydávajú silnú, špecifickú vôňu. Muchy sú veľmi citlivé na pachy a radšej sa vyhýbajú miestam s rastlinami, ktoré vyžarujú éterické oleje. Vôňa aksamietnice muchy odradí a sťaží im hľadanie vhodných miest na kladenie vajíčok. Okrem toho aksamietnice priťahujú berušky a iný užitočný hmyz, ktorý sa živí škodcami vrátane lariev múch.
Najjednoduchším spôsobom ochrany výsadby je vysadiť aksamietnicu do radov mrkvy a cibule alebo po obvode záhonov. Na výsadbu vyberajte nízko rastúce odrody, aby nezatienili zeleninu.
Ochrana ríbezlí
Larvy molice sú hlavným nepriateľom ríbezlí a egreša. Preniknú do bobúľ a živia sa dužinou. Bobule nie sú vhodné na konzumáciu, pretože hnijú a strácajú svoju chuť.
Zamat je účinný a krásny spôsob ochrany ríbezlí a egrešov pred moľami. Svojou silnou vôňou odpudzujú motýle. Výsadba aksamietnice vedľa ríbezľových a egrešových kríkov pomôže zachrániť úrodu.
Zlepšenie úrodnosti pôdy
Zamat je vynikajúcim zeleným hnojivom. Zvyšujú úrodnosť pôdy, zbavujú ju chorôb a zvyšujú úrodu. Rastliny produkujú veľa zelenej hmoty. Majú vysoko rozvetvené korene, ktoré vylučujú špecifické látky odpudzujúce háďatká a drôtovce a potláčajúce rast burín.
Na jeseň nasekajte zelenú hmotu a primiešajte ju do pôdy. Ďalším spôsobom je rozprestrieť rastliny na konci sezóny na zem ako mulč a budúci rok ich vykopať.
Zamat v skleníku
Nematódy sa často usadzujú v pôde skleníka a obhrýzajú korene solankovitých rastlín. Preto je veľmi užitočné pestovať aksamietnicu v skleníku.
Na jeseň možno nakrájané zamatové stonky zakopať v skleníku, aby sa zabránilo ich napadnutiu plesňou.
Kvety možno vysadiť aj mimo skleníka - pri vchode a po obvode - na odradenie lietajúcich škodcov a skrášlenie stavby.
Zelené hnojivo
Aksamietnicu možno použiť ako surovinu na prípravu výživného nálevu. Rastliny sa vložia do suda alebo vedra s vodou a uchovávajú sa približne týždeň, pričom sa čaká, kým zmes prestane bublať. Potom pridajte 1 liter tohto nálevu do vedra s vodou a zalejte pôdu. Toto hnojivo má vynikajúci účinok na paradajky a uhorky - stanú sa odolnejšími voči chorobám.
Infúzia v spreji
Výťažky z aksamietnice majú insekticídne a repelentné vlastnosti, odpudzujú chvostoskoky z malín a jahôd, ako aj mšice, jahodové roztoče, okrúhle červy a kapustové mušky.
Zloženie:
-
2 kg suchých rastlín;
-
10 litrov horúcej vody.
Príprava:
-
Rastlinu zalejte vodou a nechajte ju 2 dni odstáť.
-
Rozmanitosť.
-
Pridajte do 10 litrov vody.
-
Ako lepiacu zložku pridajte 40 g pracieho mydla.
Postrekujte rastliny počas obdobia aktivity škodcov. Ovocné stromy postriekajte v období pučania a maliny na začiatku pučania. Ošetrenie zopakujte za 10 dní. Zeleninu postriekajte najneskôr 10 dní pred zberom úrody. Zalievajte sadenice, izbové kvety, dezinfikujte hľuzy gladiol.
Ochrana aksamietnice je šetrná k životnému prostrediu a prináša bohaté výnosy bez použitia chemikálií.