Plamienok je luxusná trvalka, nádherne kvitnúca popínavá rastlina, ktorá zdobí záhrady. Jeho nápadné kvetenstvo na pozadí zelených listov vytvára atmosféru romantiky a útulnosti, oživuje vertikálne kompozície a v lete maskuje steny a ploty. Aby plamienok kvitol mnoho rokov, musí byť správne vysadený a správne sa oň starať..
Výber lokality
Plamienky milujú slnko, ale v horúcom podnebí sa môžu spáliť a popáliť. V južných oblastiach s dlhými obdobiami suchých horúčav je lepšie vybrať miesto v polotieni. Mali by byť chránené pred prievanom a silným vetrom.
Tieto pravidlá výberu miesta sa vzťahujú na všetky druhy popínavých rastlín okrasné rastliny dostupné v katalógu GradinaMax.
Kvetina neznáša stojatú vodu, preto by sa nemala vysádzať v nížinách alebo v oblastiach s ťažkou ílovitou pôdou. Ideálna je úrodná, odvodnená hlina. Kyslosť by mala byť mierna. Príliš kyslá pôda by sa mala neutralizovať pridaním vápna.
Príprava na pristátie
Pri jesennej výsadbe sa pôda kope mesiac vopred. Ak sa výsadba plánuje na jar, je lepšie vykopať jamu na jeseň. Pôdu, ktorá nie je vhodná pre plamienok, možno pri kopaní vylepšiť:
-
Do ílovitej pôdy pridajte rašelinu, piesok a kompost;
-
Do rašelinovej pôdy pridajte piesok a čiernu zeminu;
-
pridávanie ílu a zhnitej organickej hmoty do piesočnatej pôdy.
Výsadba plamienkov
Najlepší čas na výsadbu je jar alebo jeseň. Skúsení záhradníci odporúčajú skorú jeseň, pretože rastlina bude mať čas dobre zakoreniť. Vzdialenosť medzi jamkami by mala byť približne 100-130 cm. Plamienok by sa mal vysádzať tak, aby bol koreňový krčok na úrovni pôdy alebo mierne pod ňou. Nezabudnite pred výsadbou nainštalovať opory.
Fázy výsadby:
-
Hĺbka a šírka jamky závisí od typu pôdy a veľkosti koreňov sadenice. V prípade ľahkých pôd stačí jamka s rozmermi 50x50x50 cm a v prípade ťažkých pôd 70x70x70 cm.
-
Odporúča sa pridať na dno drenážnu vrstvu z rozbitých tehál alebo drveného kameňa, najmä ak je pôda ťažká a mokrá.
-
Otvor vyplňte záhradnou zeminou zmiešanou so superfosfátom, popolom a kompostom.
-
Pri výsadbe je dôležité vytvoriť sklon, ktorý umožní odtok vody z krčka, aby sa zabránilo stagnácii vlhkosti, ktorá je pre plamienok škodlivá.
-
V prípade potreby namočte korene sadenice do vody alebo do stimulátora.
Plamienok je lepšie vysádzať za zamračeného počasia bez vetra. Pripravená pôda sa nasype do jamy v tvare kužeľa. Na vrch sa umiestni sadenica. Korene sa potom zasypú zeminou a zľahka sa utlačia. Je dôležité zabezpečiť, aby bol koreňový krčok (miesto, kde korene prechádzajú do stonky) zahrabaný:
-
pre sadenice do jedného roka - o 5-10 cm;
-
pre dospelé rastliny - o 10-12 cm.
Starostlivosť
Plamienok si vyžaduje pravidelnú zálievku. Pôda by nemala príliš vyschnúť. Užitočné je hnojenie organickými a minerálnymi hnojivami. Na jar a v lete sa používajú komplexné zmesi pre kvitnúce rastliny, na jeseň sa do kruhu stoniek pridáva draslík.
Orezávanie
Plamienok rastie rýchlo a vyžaduje si každoročné strihanie. Typ prerezávania závisí od druhu plamienku. Nesprávny rez môže viesť k nedostatočnému kvitnutiu, pretože niektoré odrody kvitnú len na minuloročných výhonkoch, iné len na novoročných výhonkoch a hybridy kombinujú oba typy kvitnutia.
Preto je dôležité vedieť, do ktorej skupiny rezu odroda patrí.
Clematis by sa nemal strihať na jeseň, pretože to môže viesť k mrazu. Plamienky je lepšie strihať skoro na jar, keď sú viditeľné živé púčiky.
Orezávanie skupín:
-
Skupina 1 (neorezané) - na jar sa odstránia len poškodené výhonky, ostatných sa netýka.
-
Skupina 2 (slabý rez) - po odkvitnutí odrežte vyblednuté stonky.
-
Skupina 3 (silné prerezávanie) - odrežte všetky výhonky a nechajte ich 10-20 cm nad zemou.
Dôležité! Aby sa zabezpečilo rovnomerné rozloženie váhy plamienku a aby sa jeho výhonky nezamotali, mali by sa liany vyväzovať vedením výhonkov pozdĺž opory.
Pestovanie v kontajneri
Chcete svojmu balkónu, terase alebo skleníku dodať farebný nádych? Pestujte plamienok v nádobách. Vyberte si správnu nádobu - je dôležité, aby bola vysoká aspoň 50 cm a mala priemer aspoň 60 cm. Hrnce z akéhokoľvek materiálu sú vhodné.
Na dno položte drenáž a naplňte ju zmesou záhradnej pôdy, humusu, rašeliny a piesku. Do nádoby zasaďte husto olistené letničky, napríklad petúnie, ktoré ju ochránia pred prehriatím. Nezabudnite na oporu - nainštalujte rebrík, ku ktorému výhonky opatrne priviažete. Starostlivosť je podobná ako pri plamienku rastúcom v záhrade: zabezpečte pravidelnú zálievku, kŕmenie a kontrolu infekcií.
Na zimu môžete kvetináč jednoducho premiestniť do nevykurovanej miestnosti (garáž, pivnica, skleník) s teplotou okolo +5 °C.
Spoločníci pre plamienok
Tak ako väčšina viniča v našej oblasti, aj plamienok sa cíti dobre, keď má "nohy v tieni a hlavu na slnku". Napríklad lila sú ideálne na zatienenie koreňovej zóny v horúcom lete. Hosty a neagresívne paprade budú rovnako vhodnými susedmi.
Plamienok je dobrým spoločníkom pre ruže najmä ak sú veľkokveté ruže alebo popínavé ruže z triedy popínavých ruží. V krajinnom dizajne sa plamienky často kombinujú s nízkymi ihličnany a dokonca sa používajú ako krycie rastliny v skalkách a skalkách.
Výsadba a starostlivosť o plamienok nie je náročná, ale vyžaduje si určité znalosti a pozornosť. S pomocou týchto odporúčaní môžete vypestovať sviežu a kvitnúcu rastlinu, ktorá bude ozdobou vašej záhrady.